İstanbul Hastaneleri

İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Metabolizmayı Hızlandırma Yolları

Metabolizmanın hızlı ve düzenli çalışması, kalori yakımı ve kilo vermeyi hızlandırdığından dolayı oldukça önemlidir. Yoğun iş yaşamı ve çeşitli çevresel etkenler nedeniyle hareketsiz yaşayan, bunun üstüne doğru beslenme alışkanlıkları olmayan kişiler, kilo problemi ile karşı karşıyadır.

Metabolizmayı hızlandırmanın en etkili yolu hareketli yaşamdan geçiyor. Düzenli egzersiz yapmak ve ağırlık çalışarak kasları güçlendirmek, metabolizmayı hızlandıracaktır.

Ağırlık Çalışması Yapın!

Ağırlık çalışması yağları eritmek için bire birdir. Çünkü ağırlık çalışarak kaslarınızı güçlendirirsiniz. Kaslarda gerekli enerjiyi vücuttaki yağları kullanarak karşılar. Bu çalışma ile hem metabolizmanızı hızlandırırsınız, hem de yağ yakarak vücudunuzu düzgün bir şekle sokarsınız.

Bol Bol Su İçin!

Yapılan araştırmalara göre fazla sıvı tüketenlerin metabolizmaları daha hızlı çalışmaktadır. Günde 2 ya da 2,5 litre su içmeye özen gösterin.

Yemeklerde Baharat Kullanın

Yemeklerinizde başta kırmızı biber olmak üzere, çeşitli baharat kullanmak, metabolizma hızınızı arttıracaktır.

Aç Kalmayın!

Vücuttaki açlık hissi, metabolizmanızın çalışmasını yavaşlatır. Bu nedenle az ve sık yemeye özen gösterin. Ara öğünleri atlamayın. Aralarda diyet bisküvüleri veya çeşitli kuruyemiş tarzı yiyecekler tüketebilirsiniz.

Yediklerinize Dikkat Edin!

Mutlaka gerekli miktarlarda et, balık ve tavuk tüketin. Protein kasların gelişmesini sağlar, böylece metabolizma çalışması hızlandırılmış olur.

Yeşil çay ve sade kahve metabolizmayı hızlandırır.

Soğan ve sarımsak tüketin.

Günde 1 bardak süt veya 1 kase yoğurt yemek, metabolizmayı hızlandırır.