İstanbul Hastaneleri

İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Yüzmenin Yararları

Yüzme, yediden yetmişe herkesin, kilosu veya fiziksel özellikleri ne olursa olsun tehlikesiz bir şekilde yapabileceği bir spordur. Futbol, basketbol, boks ve benzeri sporları çeşitli fiziksel sorunları nedeniyle yapamayan kişiler, yüzme sporunu rahatlıkla yaparak, bedensel ve zihinsel olarak rahatlayabilirler.

Yüzme Sporunun Önemi

Yüzme, diğer sporlara göre daha farklı özelliklere sahiptir. Bu sporla uğraşanların kaslarının özel bir yapısı vardır. Çünkü suyun belli bir direnci vardır. Yüzücüler bu direnci aşmak için ekstra çaba sarfetmekte, böylelikle, kuvvet, sürat, dayanıklılık ve esneklik kazanmaktadırlar.

Yüzerek Zayıflayabilirsiniz

Yüzmenin bilinen en önemli faydası zayıflamak ve kilo kaybetmektir. Yüzerken vücudun tüm kas ve iskelet yapısı aktif olarak hareket etmektedir. Bu nedenle yüzme sırasında, yoğun bir şekilde yağ yakımı olurken, bir yandan da kasların gelişimi sağlanmış olur.

Yüzme, bütün kas gruplarını eşit bir şekilde çalıştırıp, vücuda esneklik kazandırdığından dolayı, eklem ve kemik rahatsızlığı olanlara önerilmektedir.

Yüzerek Sağlıklı Yaşayın

Suyun içinde nefes vermek ve nefes tutmak gibi hareketler sayesinde akciğerler iyi bir şekilde kullanılıp, nefes konrolü geliştirilir. Solunum sıkıntısı yaşayan ve astım hastalığı olan kişilere bu nedenle yüzme önerilmektedir.

Solunum geliştikçe, vücut daha sağlıklı bir şekilde kan pompalar. Beynin, diğer organ ve dokuların oksijen alımı artar. Ayrıca yüzerken alınan yatay pozisyonda kalp, daha fazla kan pompalayabilmektedir. Suyun kaldırma kuvveti, yer çekimine karşı koyduğundan yüzen bir kişinin kalbi, ayakta durana göre daha iyi çalışmaktadır. Düzenli yapılan yüzme aktivitesi kalp krizi riskini azaltmaktadır.

Yüzme, kişiyi bedensel olarak geliştimenin yanında, algı ve zeka gelişimine de olumlu katkı sağlamaktadır. Yüzme sporu yapanlarda, hiç spor yapmayıp, hareketsiz yaşayanlara göre beyne oksijen alımı daha fazladır.

Yüzme sporu ile ilgilenen kişinin kendine olan güveni artar, diğer işlerle ilgili adaptasyon sorunu yaşamaz. Yüzme ile birlikte disiplini ve hayatını programlamayı öğrenir.

Yüzme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

• Sadece spor amaçlı olarak haftada üç veya dört kez 1 saatlik yüzmek yeterlidir.
• Yüzmeye başlamadan önce mutlaka ısınma ve gerdirme hareketleri yapın.
• Yüzme sporunun yanında, koşu, gerdirme ve ağırlık çalışmaları yağ yakımını hızlandıracak, vücudunuzu daha iyi bir şekilde forma sokacaktır.
• Eğer yüzmeyi tam manasıyla bilmiyorsanız, mutlaka doğru teknikleri öğrenmek için uzman birisinin yardımını alın. Temel yüzme eğitimi almamış kişiler daha çabuk yorulmaktadırlar.
• Mutlaka kendinize yüzme mesafesi belirleyin. İlk hafta 500 metre ile başlayın, kademeli bir şekilde arttırın. Kendinizi geliştirdikçe süre-mesafe ilişkisini tutmaya başlayın.
• Farklı yüzme stilleri deneyin. 300 metre kurbağalama yapıyorsanız, 200 metre de sırt üstü yüzün.