İstanbul Hastaneleri

İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

En Fazla Kalori Yaktıran Sporlar

Vücudun forma girmesi, fit bir görünüme sahip olmak herkesin hayalidir. Tabiiki de bu o kadar kolay bir şey değildir. Alınan kiloları vermek için düzenli olarak spor yapmak ve ayrıca tüketilen besinlere dikkat etmek gerekmektedir.

İşte size hızlı kilo vermek için kalori ve yağlarınızı yakacağınız en iyi sporları listeliyoruz.

1- Bisiklet

Bisiklete binmek müthiş bir kardiyo egzersizidir. Üst seviye performans ile 1 saat bisiklete binmek, yaklaşık 900 kalori yakmanızı sağlayabilir. Özellikle işiniz ve eviniz arasındaki mesafe ve yol müsaitse, kesinlikle araba yerine bisiklet kullanın!

2- İp Atlama

Çocukken sadece oynamak amacıyla yapılan ip atlama, aynı zamanda en çok kalori yaktıran egzersizlerden biridir. Günde 30 dakika ip atlayarak hem eğlenceli vakit geçirebilir, hem de 400 kalori yakabilirsiniz.

3- Yüzme

Terlemekten hoşlanmadığınız için spor yapmaktan kaçıyorsanız, yüzme tam size göre. Vücudun hemen hemen tüm kaslarının çalıştığı bu sporda, hızlıca kalori kaybederek, sıkı bir görünüme kavuşabilirsiniz. Tempolu bir şekilde 1 saat yüzmek size 500 kalori yaktırabilir. Yüzme, çeşitli eklem rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir.

4- Aerobik

İlk başlarda biraz zorlasa da, eğlenceli ve dinamik bir spor olan aerobik, kesinlikle kadınların kalori yakmak için favori egzersizidir. Selülit, sıkı kalça ve karın için birebirdir. 1 saatlik aerobik egzersizinde ortalama bir kadın 650 kalori yakabilir.

5- Zumba

Zumba, eğlenceli ve oldukça etkilidir. Dans ederek inatçı yağlarınızdan kurtulabilir, fit bir görünüme kavuşabilirsiniz. 30 dakikalık Zumba seansında 350 kalori yakmanız mümkündür.

6- Tenis

Topa vurmak, kaçanları almak için koşmak ve eğilmek sizi oldukça yoracaktır. Kendinize bir tenis arkadaşı bulursanız, hiç durmayın! 30 dakikada 300 kalori yakabilirsiniz.

7- Koşu

Koşarken çalışan bacak ve gövde kasları, en hızlı kalori yakan kaslardır. İyi bir kardiyo egzersizi olan koşma ile 1 saatte 700 kalori yakabilirsiniz. Koşma sayesinde stres ve depresyondan da kurtulabilirsiniz.

8- Sörf

Denize yakın bir yerde yaşıyorsanız, kesinlikle sörf yapmayı öğrenin. 30 dakikalık sörf aktivitesinde yaklaşık 400 kalori yakabilirsiniz. Sörf tahtasını kontrol etmek için aşağı ve yukarı yapılan hareketler, sizi oldukça zorlayacaktır.

9- Kickboks

Hızlı kalori yakmak için Kickboks yapmayı deneyebilirsiniz. Kum torbasını yumruklamak ve tekmelemek, sizi hem rahatlatacak hem de güçlü hissetmenizi sağlayacaktır. Üstelik tüm bunların yanında 1 saatte 800 kalori yakabilirsiniz.