İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Aşı Randevusu

Covid-19 Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

Covid-19 aşısı olmak isteyen vatandaşlar e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi - www.enabiz.gov.tr, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) www.mhrs.gov.tr/vatandas/#/ siteleri üzerinden ya da ALO 182 hattını arayarak aşı randevularını alabilirler.

Aşının Önemi

Salgın hastalıkları kontrol altına alabilmenin en etkili yolu aşı olmaktır. Aşı, salgın hastalık kaynaklı ölümlerin azalmasında önemli bir rol oynar. Aşı hakkı elde eden kişilerin bir an önce aşı olmaları, Covid-19 ile mücadelede kritik bir öneme sahiptir.

Covid-19 Aşı Çeşitleri

Ülkemizde Almanya merkezli mRNA tabanlı BioNTech aşısı ile Çin merkezli inaktif CoronaVac aşısı uygulanmaktadır. Aşı randevusu alırken bu 2 aşıdan herhangi birini seçebilirsiniz.

Gelin şimdi Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden adım adım nasıl aşı randevusu alabileceğinizi gösterelim. Tüm aşı randevu adımları ekranlarını aşağıdaki görsellerden görebilirsiniz. e-Nabız ve MHRS ekranları benzer olduğundan dolayı biz sadece MHRS üzerinden aşı randevusu almayı gösterdik. Aynı şekilde e-Nabız sisteminden de aşı randevusu alabilirsiniz.

1-) Öncelikle T.C. Kimlik No ve Parola bilgilerinizle sisteme giriş yapın. "e-Devlet ile Giriş" butonuna tıklayarak e-Devlet şifresi ile de giriş yapabilirsiniz.

Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

2-) Giriş işlemini başarıyla yaptıktan sonra gelen ekranda, "Aşı Randevusu Al" butonuna tıklayın.

Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

3-) Sıradaki ekranda hangi aşıyı olmak istediğinizi seçin. BioNTech ya da Sinovac aşılarından herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

4-) Sıradaki ekranda nerede aşı olmak istediğinizi seçin. Dilerseniz aile hekiminde, dilerseniz de hastanede aşı olabilirsiniz.

Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

5-) Aile hekimini seçtiğinizde iki farklı seçenekle karşılaşacaksınız. Kendi aile hekiminizden ya da farklı bir aile hekiminden aşı randevusu alabilirsiniz.

Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

6-) "Kendi Aile Hekimimden" seçeneğini seçtiğinizde, aile hekiminize ait bilgileri görüp, "Randevu Al" butonuna tıklayarak aşı randevusu işlemini tamamlamış olacaksınız. Aile hekimi uygunsa tarih ve saat seçimi ekranları çıkabilir. Bu adımları da "Hastaneden" aşı randevusu alma ekranlarında göstermiş olacağız. Başka aile hekimi seçeneğinde, il ve ilçe gibi kriterleri belirleyerek farklı bir aile hekimi de seçebilirsiniz.

Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

7-) "Hastaneden" aşı olma seçeneğini seçtiğinizde aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. "Genel Arama" ya da "Konuma Göre Arama" seçenekleriyle dilediğiniz hastaneyi seçebilirsiniz.

Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

8-) Sıradaki ekranda il, ilçe gibi seçenekleri seçerek hastane ve poliklinik seçip, "Randevu Ara" butonuna tıklayın.

Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

9-) Seçtiğiniz hastanedeki uygun tarihler listelenecektir. Uygun olanın üstüne tıklayarak devam edin.

Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

10-) Seçtiğiniz tarihteki saat aralıkları listelenecektir. Uygun olan saate tıklayarak devam edin.

Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

11-) Bu son ekranda seçmiş olduğunuz aşı türü, hastane ve tarih bilgilerinin özetini göreceksiniz. "Randevu Onayla" butonuna tıklayarak aşı randevusu işlemini tamamlamış olacaksınız.

Aşı Randevusu Nasıl Alınır?