İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Çocuk Yoğun Bakım

Canınızın parçası evlatlarınız elbette hasta olsun istemezsiniz. Ancak her ne kadar korumaya çalışırsanız çalışın bazen elinizin kolunuzun bağlandığı acı dolu anlar ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Yaşanabilecek bir kaza veya ani gelişen bir hastalık yüzünden hastaneler ile ilgili her konuyu öğrenebiliyoruz. Çocuklarınız kısa bir tedavi ardından hemen taburcu edilebiliyor ise çok mutlu olmalısınız. Ancak bazen işler içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Uzman doktorların çocuğunuza müdahalesinin ardından bir müddet çocuk yoğun bakım ünitesinde kalması gerekebiliyor. Bu bekleyiş oldukça sancılı ve acı dolu anları size yaşatabilir. Ancak şunu bilmelisiniz ki yoğun bakım ünitesi çocuklarınızın daha dikkatli gözlem altında tutulması için hizmet vermektedir. Yani tüm yoğun bakım hastaları hayatı risk taşıyacak yahut yaşamını kaybedecek diye bir kural yoktur.

Çocuk Yoğun Bakım Hizmetleri

Ülkemizdeki tüm hastanelerde maalesef ki çocuk yoğun bakım üniteleri ya bulunmuyor ya da hep full dolu bulunuyor. Genel olarak cerrahi bir operasyon geçiren hastaların, solunum yetmezliği yaşayan hastaların, beyin kanaması geçirenlerin, kalp krizi geçirenlerin, böbrek yetmezliği, kanser ve koma halindeki hastaların bakım ve tedavisi, kontrollerinin yapıldığı yoğun bakımlarda hastaya tüm müdahalelerin yapılması için gerekli cihazlar bulunmaktadır. 7 gün 24 saat hastaların gözlemlenmesi için doktor ve hemşireler hizmet vermektedir. Çocuk yoğun bakım için ise çocuk doktorları ve hemşireleri onların sağlığına kavuşmaları için gerekli tedaviyi uygulamaktadır. Yoğun bakım üniteleri ameliyathanelere, asansöre, laboratuarlara yakın olarak konumlandırılmaktadır. Çünkü bu ünitenin hastalarının tüm işlemleri hızlı gerçekleştirilmelidir.

Son zamanlarda ülke genelinde hemen her hastane bünyesinde çocuk yoğun bakım servisleri kurulmaya çalışılmaktadır. Acil servise veya polikliniklere çocuk bir hastanın gelmesi halinde hemen gerekli müdahaleler yapılmaktadır.

Çocuk Yoğun Bakım

Bu serviste hizmet veren tüm personel çocuklarınızın gerekli tedaviyi almalarını sağlamak için bulunmaktadırlar. Çocuk yoğun bakım servisinde hastanın kabulünden taburcu olacağı zamana kadar tüm bakım, takip ve tedaviler en ince detayına kadar uygulanmaktadır.

Yoğun bakımlarda tüm yaşamsal faaliyetlerin sürdürülmesi hedeflenmektedir. Burada bulunan tüm cihazların son teknolojiye sahip olduğunu bilmelisiniz. Çocuk yoğun bakım bölümlerinde lösemi tedavileri de yapılmaktadır. Küçük yavrularınızın hayatta kalması için yoğun bakım çalışanları her türlü yardımı sunmaktadır. İlaçlarını düzenli ve saatinde vermektedirler. Ayrıca sıklıkla tahliller yapılarak hastalığın seyri dosyalarınıza not edilmektedir. Hasta hakkında tüm bilgiler bu dosyada bulunabilmektedir.

Yoğun bakımlarda tüm hastalara özenle bakım ve tedaviler uygulanmaktadır. Ancak söz konusu çocuklar olduğu zaman bu özen daha fazla gösterilmektedir. Sizde yoğun bakım ziyaretlerinizde uygulanan kuralları ve sistemli tedavileri gördüğünüzde neden buranın yoğun bakım olarak adlandırdığını anlayacaksınız.

Acı bir durum ama yoğun bakım ünitelerinde tedavileri düzenli yapılmasına rağmen hayatını kaybeden hastalarda bulunmaktadır. Elbette sizin çocuğunuzun yoğun bakım ünitesinde olması ciddi bir tedavi görmesi gerektiği içindir. Tekrar etmemizde fayda var her yoğun bakım hastası hayatını kaybetmez. Birçok hasta çocuk yoğun bakımdan şifa ile taburcu edilmektedir.