İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Dahiliye (İç Hastalıkları)

Dahiliye Nedir?

İç hastalıkları, yetişkinlerin iç organları ile ilgili incelemelerde bulunan ve hastalıkların tanısını koyan, gerekli tedavileri uygulayan tıp ana dallarından birisidir. Solunum yolları, ateşli hastalıklar, tansiyon, kalp, şeker, sindirim sistemi, romatizma, böbrek rahatsızlıkları gibi birçok hastalığın tanısı ve tedavisi dahiliye ( İç hastalıkları) bölümünde uygulanmaktadır. Hastalıkların teşhisi sırasında birçok farklı birimle birlikte çalışılmaktadır. Bu sayede doğru teşhis konularak doğru olan tedaviler uygulanmaktadır.

Dahiliye Hangi Bölümlerden Oluşur?

Hastanelere başvuran birçok hastanın problemleri dahiliye servisinde tedavi edilmektedir. Dahiliye (İç hastalıkları) altı ana bölümden meydana gelmektedir. Bu bölümleri sıralayalım:

  • Hematoloji: Kan, kan üreten organlar, leflerden kaynaklanan hastalıkları incelemektedir. Bu bölüm hastalıkların teşhisi için kan tahlilleri ve kemik iliği testlerini yapmaktadır.
  • Gastroenteroloji: Ağzınızdan başlayarak tüm sindirim sistemini incelemektedir.
  • Endokrinoloji: Hormonları ve bu hormonları salgılayan organları incelemektedir.
  • Onkoloji: Vücuttaki tümörleri ve Kanser hastalıklarını tedavi etmektedir.
  • Nefroloji: yüksek tansiyon ve böbrek hastalıklarını tedavi etmektedir.
  • Romatoloji: Romatizma hastalıklarını inceleyip tedavi etmektedir.

Kanser Teşhisi İçin İlk Durak Dahiliye

Tüm iç organlarımız ile ilgili tedavilerin uygulandığı dahiliye (İç hastalıkları) ciddi rahatsızlıkların tanısının konulması için ilk durağınız olmalıdır. Kanser gibi rahatsızlıkların da ilk teşhisi için gerekli tüm tetkikler bu bölümde yapılmaktadır. Ardından onkoloji birimi ile konsültasyon yapılarak hemen tedaviye başlanmaktadır. Bu sebeple kanserden şüphelendiğiniz anda ilk olarak dâhiliyeye gitmelisiniz. Doktorunuzun uygulayacağı uygun tedavi sayesinde sıkıntılı olan bu hastalıktan kurtulmanız için gerekli tedavi hiç vakit kaybetmeksizin başlanılacaktır. Olası bir şüphe durumunuzda erteleme yapmadan doktorunuza danışınız.

İnsanın karmaşık olan yapısı için her türlü tedavi için ilk olarak Dahiliye bölümünün kapısı çalınmaktadır. Hastalık açısından oldukça geniş bir yelpazesi bulunmaktadır. Üst solunum yolları enfeksiyonu içinde bu bölme gidiyorsunuz tüm sindirim sistemi problemleriniz içinde.

Alanında uzman olan doktorlar tarafından uygulanacak tedaviler ile hastanelerden kısa sürede şifa ile taburcu olmanız hedeflenmektedir.

Dahiliye (İç Hastalıkları) bölümünde chek-up hizmeti de verilmektedir. Bu uygulama sayesinde birkaç farklı bölüm ile dahiliye bölümü tüm gerekli tahlilleri uygulayarak size doğru sonuçlar ile uygun olan tedavi hizmetini sağlayacaktır. Eğer cerrahi müdahale gerektirecek bir rahatsızlık geçiriyor iseniz genel cerrahi konsültasyonu ile operasyon gerçekleştirilerek sağlık sorununuz giderilmektedir.

Ülkemizde bulunan tüm hastanelerde dahiliye bölümü bulunmaktadır. Dilerseniz özel hastanelerde dilerseniz de devlet hastanelerinde tanı ve tedavi işlemleriniz için başvurunuzu yaparak muayene olabilirsiniz. Hastanelerin dahiliye bölümlerinden randevu almak için 182’yi arayabilirsiniz veya internet üzerinden randevu alarak gerekli tedavinin yapılması için hastanelere başvurabilirsiniz.

Doğru hekim seçimi ve doğru tedavi ile şifaya kavuşmayacak hiçbir hastalık bulunmamaktadır. Bu sebep ile geç kalınmadan gereken tedavilerin uygulanması oldukça önemlidir. Aksi halde geç kalınmış bir hastalığın teşhis ve tedavisi için çok geç kalınmış olabilir. Sağlık ertelenme yapılmaması gereken konulardandır. Bu sebeple asla sağlığınızı ertelemeyiniz.

Dahiliye (İç Hastalıkları) Bulunan Hastaneler