İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Deri ve Zührevi Hastalıkları

İnsan derisi vücudubir örtü gibi kaplayarak dışarıdan gelen tehlikeli durumlara karşı vücudu korumak ve vücudu tam anlamıyla sarmak görevi bulunan katmandır. İnsanların dış görünüşünü bir anlamda deri katmanı ile doğal olarak belirlenmiş olmaktadır. Vücudun önemli katmanlarında birini meydana getiren deri üzerinde meydana gelebilen deri ve zührevi hastalıkları ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklar ortaya çıktığında kişilerin öz güvenlerinde önemli sıkıntılar meydana gelmekte ve kişiler dış görünüşlerinden ötürü strese düşmektedir. Bu nedenle tedavileri insanlar için hem fizyolojik hem de psikolojik durumların düzeltilmesi anlamında da büyük önem taşır.

Günümüzde insanlarda meydana gelen hastalıklar ve vücut bütünlüğünü bozan durumlar çeşitlenmekte ve bu hastalıkların ne oldukları daha net bir biçimde ortaya konulmaktadır. Deri ve zührevi hastalıkları saçlardan başlayarak vücudun tamamında meydana gelen ayak tırnaklarına kadar vücudun tüm dış katmanlarında görülmekte olan hastalıklara denilir. Bu hastalıklar tüm yaş grubunda bulunan her türlü insanda görülebilecek deri bozulma ve rahatsızlıkları ile ilgilenmektedir. Bununla beraber ağız iç kısmı ile yataklarda meydana gelen diğer rahatsızlıklarla da ilgilenilmektedir. Zührevi Hastalıkları cinsel yolla bulaşan ve meydana gelen tüm hastalıkların tedavisi ile ilgilenir.

Deri ve Zührevi Hastalıkları Nelerdir?

İlk olarak akla gelen hastalık çeşidi dış katman olan derilerde temas ile alerjik ve bulaşıcı bir şekilde meydana gelmekte olan hastalıkların genel adı kontakt dermatitolarak adlandırılır. Bu hastalıklar vücudun hoşlanmadığı ve alerjik tepki verdiği cisimlerle temas halinde ortaya çıkar. Bu durumda vücutta kızarıklık kaşıntı gibi tepkiler oluşur. Bu durumda vücudun tepki verdiği cisimle göre tedavi ayarı mümkündür. İkinci kısımda bulunan hastalık ise mantar hastalıklarıdır. 4 çeşit olarak bulunan mantarlar insan vücudunda ayak ve ellerde sıklıkla görülür. Sedef hastalığı ise kızarıklık üzerinde beyaz lekeler şeklinde ortaya çıkar.

Dirsek kalça ve dizlerde görülen ve irsi olabilen bu hastalık her yaşta olabilir. Kuvvetli merhem kullanımı gibi bilinçsiz uygulamalar hastalığı daha da şiddetlendirir. Tedavisi önemsenerek uygulanmalıdır. İçi şu dolu kabarcıklar şeklinde ortaya çıkan kaşıntılı ve kızarıklık şeklinde ortaya çıkan hastalıklar ise egzama olarak bilinir. Saç ve kıl dökülmeleri ise erkek ve kadınlarda genelde genç yaşlarda görülebilen genetik faktörlerin yanında çevresel durumların da ortaya çıkarmış olduğu genel bir rahatsızlıktır. Sivilceler ise genellikle ergenlik döneminde meydana gelen ve vücudun yüz başta olmak üzere sırt ve kolda görülebilen kırmızı renkli iltihaplı küçük noktalar şeklinde ortaya çıkan durumlardır. Deri ve Zuhrevi Hastalıkları bu şekilde sıralanabilir.

Deri ve Zührevi Hastalıklara Karşı Yapılması Gerekenler

Vücudun istenmeyen durumlara karşı tepki verildiği durumlar farklı bölgelerde ortay çıkmaktadır. Bu hastalıklara karşı dikkatli olunmalı ve önemsenmelidir. Deri ve Zuhrevi Hastalıkları da tanımın doğru konulması ve doğru tedavinin geç kalkınmadan uygulanması büyük önem arz eder. Böylelikle tıbbi ve cerrahi müdahale tam anlamıyla mümkün olabilmektedir.