İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Dermatoloji (Cildiye)

Cilt hastalıklarının tanısı ve tedavisinde kullanılan yöntem ve teknikleri oluşturan, bu hastalıkların kılıç evresinde tanısından tedavi edilerek vücudu ilk anki direnç ve sağlamlığını kazanmasını sağlayan önlem ve teknikler Dermatoloji (cildiye) olarak adlandırılır. Deri saç ve tırnakları ilgilendiren tüm hastalıklara çözüm aramaktadır. Dermatoloji de belli bir yaş sınırı olmayıp tüm yaş grubunda olan insanlara hizmet verilir. Her yaşın kendine özgü dönemsel olarak görülebilen hastalıklar meydana gelmektedir. İlk olarak bebeklik çağından pişik, egzama gibi sorunlar görülürken, ergenlik döneminde ise saç dökülmesi ve sivilce gibi sorunlar görülür. Orta ve ileri yaşlarda da farklı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Dermatoloji bilimi ile saçlardan başlayarak, ayak tırnaklarına kadar ortaya çıkmakta olan tüm hastalıkları incelenmektedir.

İnsan vücudunu bir örtü gibi sararak çevresel faktörlere karşı koruma görevi üstlenen ve aynı zamanda şekil veren yapının deri olduğundan bahsettik. İnsan derisi çevresel faktörler ile vücudun iç dinamiklerine bağlı olarak bazı istenmeyen durumlar yaşayabilir. Bu durumlar kaşıntı alerjik olduğu gibi belli bazı sebepler ile de ortaya çıkabilmektedir. Dermatoloji(Cildiye) bu hastalıkların tank konulması ve tedavi uygulanması gibi süreçlerde etkili ve yetkin olan bilim dalıdır.

Dermatoloji Bilimi İlgi Alanları

Herpes Labialis yani dudak uçuğu, herkes simleks adı verilen virüs tarafından vücudun her yerinde ortaya çıkabilecek şekilde olan, içi dolu kırmızı renkli kabarcıklardır. Yara oluşumun kadar ilerleyen bu durumda Dermatoloji(cildiye) bölümü doktorundan yardım alınabilir. Akne yani sivilce ise özellikle ergenlik dönemi yaşayan gençlerin korkulu rüyası olan yaygın bir deri hastalığıdır. Sivilce kırmızı renkli iltihaplanma ile deri yüzeyinde oluşan tabakalardır. Bu hastalığın tedavisi için günümüzde sivilce kurutan bazı tedavi yöntemi uygulanmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Ancak bu ve kremleri vücuda uygulamadan önce doktor kontrolü şarttır. Nitekim vücudun tepkisi ve alerjisi ile beraber yanlış ilaç ve merhem kullanımı istenmeyen rahatsızlıklara yol açabilecektir. Bir diğer deri rahatsızlığı ise özellikle çocuklarda görünen ve bulaşıcı nitelikte yapısı ile hızlı yayılan zona yani halk arasında bilinen hali ile şu çiçeğidir.

Suçiçeği bulaşıcı bir rahatsızlık olduğundan süratle tedavisi yapılmalıdır. Saç dökülmeleri, ergenlik dönemlerinde başlayan, erkek ve kadın tipi olarak seyreden deri hastalığıdır. Bu rahatsızlık özellikle genç yaşta olan erkeklerin korkulu rüyasıdır. Genetik faktörleri baş neden olarak sayılan saç dökülmesine stres, dengesiz ve yetersiz beslenme ve diğer sebepler neden olmaktadır. Saç ekimi lokal veya büyük çapta açılanlar için uygulanan tedavi iken, önleyici tedavi için sorunun ne olduğunu belirlemek adına kan alınarak yapılan tahlil sonucu kanda değerleri düşük görülen vitamin ve minerallerin desteği sağlanır.

Dermatoloji Önemli Mi?

İnsanlar arasında deri hastalıkları kulaktan dolma bilgi ve önlemler ile tedavi edilebilir gibi görülse de aslında önemli bir rahatsızlık olup profesyonel dermatoloji (cildiye) bilimi ile ilgilenen uzmanlar tarafından tedavi uygulanması önemlidir.

Dermatoloji (Cildiye) Bulunan Hastaneler