İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Estetik Cerrahi

Modern hayata bakıldığında dış görünümün ne kadar önemli bir husus haline geldiği görülmektedir. Bu nedenle insanlar yalnızca ruhsal olarak değil bunun yansıması dış görünüşleri ile de kendilerini beğenmek ve sevmek istemektedir. Bu noktada devreye giren estetik cerrahi müdahaleleri ile vücutta bulunan ve beğenilmeyen bölgelerin şekillendirilmesi ve düzeltilmesi mümkün olmaktadır. Kişilerin görünümlerini baştan aşağıya değiştirebilecek etkiler sunan estetik cerrahi operasyonları ile kişiler kendilerini tamamen farklı bir şekle sokabilmektedir. Kişilerin kendilerine olan bakış açılarını geliştirerek mükemmele yakın bir görünüm elde edilmesi bu uygulamalarla mümkün olmaktadır.

Sosyal bir varlık olan insanın kendine bakış açısı tüm yaşamını bire bir etkilemektedir. Kendisine bakışı iyi yönde olan kişiler başta kendileri için bu değişimi istemektedir. İnsanın kendisi ile uyumlu, barışık, mutlu ve özgüvenli olabilmesi için yalnız olduğunda da bu duyguları yaşaması önemlidir. Kendine bakışı sağlam olan kişiler hayatta da verimli olur ve ilişkilerinde kendilerini güvende hisseder. Hayata olumlu yaklaşarak kendisi, çevresi ile olan ilişkileri sağlıklı ve verimli hale gelir. Göreceli bir kavram olan güzellik kişilerin kendileri için verecekleri kararlardan ibarettir. Estetik cerrahi operasyonları neticesinde tamamen değişen kişiler bütün birikimlerini ve deneyimlerini ortaya koyan cerrahlar tarafından yeni bir insan olma noktasında en mantıklı şekilde yönlendirilmektedir.

Estetik Cerrahinin ilgi alanları nelerdir?

İlgi alanına bakıldığında estetik cerrahi alanın organların işlevini bozmadan veya bozuk işlevi düzelterek yapıyı daha güzel hale getirmesinden bahsedilmektedir. Estetik cerrahi ilgi alanlarına bakıldığında:

 • Burnun estetik ve işlevsel bozukluklarının düzeltilmesi,
 • Yüzün yenilenmesi,
 • Yüz gençleştirme,
 • Yüz germe,
 • Göz kapağı estetiği,
 • Göz çevresi estetiği,
 • Ağız çevresi estetiği olarak ifade edilmektedir.

Bunun dışında endoskopik olarak yapılan; alın germe, kepçe kulak düzeltilmesi, çene büyütme ya da küçültme, deri izlerini giderme, yüz soyma, meme küçültme ya da büyültme, göğüs dikleştirme, yağ aldırma, karın germe, karın estetiği, bacak şeklinin düzeltilmesi, bacak yağının alınması, deri izleri kapatma, protez şekil düzeltme ameliyatları, kalça implantları, cilt bakımı gibi işlemler cerrahi alanda uygulanan operasyonlar içerisinde yer almaktadır.

Estetik cerrahide dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Son 10 yıldır oldukça talep gören dallar arasındaki estetik cerrahi insanların dış görünüşlerine önem vermeleri açısından önemli bir alandır. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak sıklıkla yaptırılan estetik müdahaleler farklı sorunları da beraberinde getirmektedir. Son yıllarda artan sahte estetik operasyonlarının sonuçları ciddi anlamda sıkıntılı süreçleri beraberinde getirmektedir. Bu noktada hastaların dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlar:

 • Estetik operasyonlar yalnızca estetik cerrahlar tarafından yapılabilir.
 • Operasyonu yapacak doktorun diplomasını görmek,
 • İşlem öncesi detaylı şekilde bilgi almak,
 • Cihaz işleyişi hakkında bilgi almak,
 • İlaç ya da diğer malzemeler ile ilgili inceleme gerçekleştirmek,
 • Ortamın hijyenine dikkat etmek yapılması gereken ön araştırmalar olarak önem taşımaktadır.

Estetik Cerrahi Bulunan Hastaneler