İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Göğüs Cerrahisi

Göğüs Cerrahisi Nedir?

İnsanların sıklıkla adını duyduğu göğüs cerrahisi, göğüs boşluğunda bulunan kalp ve ana damarlar hariç diğer organlarla ilgilenen bir disiplindir.

Bu disiplin göğüs duvarı, akciğer, kaburgalar, akciğer zarları, mediyasten, diyafragma ve yemek borusuyla ilgilenir. Bu tür organlarda meydana gelebilecek en ufak bir sıkıntıda kişilerin başvurması gereken yer göğüs cerrahisi bölümüdür.

Özellikle günümüzde meydana gelen hava kirliliği dolayısıyla insanlar nefes almakta zorlanmakta ve bu durum da kişilere solunum yolu rahatsızlıkları olarak dönmektedir. Bundan dolayı artan kirliliklerden ötürü kişilerin günümüzde en çok etkilendikleri bölgeler göğüs ve etrafındaki organlardır. Bu durumda da insanlar en çok göğüs cerrahisi bölümüne başvurmaktadır.

Göğüs Cerrahisi Hangi Alanlara Bakar

Birçok insanın başvurduğu veya başvurmayı düşündüğü alanlardan biri olan göğüs cerrahisi kanser, amfizem, tüberküloz, minimal invaziv göğüs, travma cerrahisi hastalıklarına bakar. Bunun dışında göğüs boşluğunda sıvı dolması olursa müdahale eder, akciğer delinmesinde ve akciğerde hacim azaltıcı cerrahi konusunda da insanlara yardımcı olur. Ayrıca mediyastinoskopi, bronkoskopi, özofagoskopi, göğüs duvarında onarma, torokoskopi, diyafragma cerrahisi ve trakea cerrahisi de göğüs cerrahisinin ilgilendiği alanlardan biridir.

Bu nedenle kişilerin göğüs ve etrafında hissedebilecekleri en ufak bir ağrı konusunda insanlara hizmet verecek göğüs cerrahisi eğer ki hastalıklara ilk süreçte müdahale ederse en iyi şekilde sonuçlanır.

Göğüs Cerrahisi Çalışma Alanları Nedir?

Göğüs cerrahisi çalışma alanı olarak adından da anlaşılacağı üzere göğüs ve çevresine odaklanmıştır.

Bu bölgelerde yer alan organlara bakan göğüs cerrahisi kalbi ana damarları hariç tutar. Çünkü bu organların ve damarların bölümleri farklı olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle bu bölgede bulunan organların onarılması sağlık açısından oldukça mühimdir. Göğüs cerrahisinde ilgili organlardaki yetersizlikler, bozukluklar, yaralanmalar, meydana gelen tümörler ve küçültme ile daraltma işlemleri yapılır. İsminden de anlaşılacağı gibi göğüs cerrahisi bölümü hastalıkları cerrahi müdahalelerle geçirmeye çalışır. Yani kısacası bizim için hayati önem taşıyan göğüs boşluğundaki organların bakım ve onarımı ile ilgilenen göğüs cerrahisi sağlığımıza kavuşmamız için etkili çalışmalar yürütmektedir.

Göğüs Cerrahisi Alanında Yeni Uygulamalar

Gelişen teknoloji birçok alanda olduğu gibi tıp alanında da bize faydalar sağlamaktadır. En yeni teknolojiler kullanılarak başarılı cerrahi süreçler geçiren alanlardan biri de göğüs cerrahisi bölümüdür. Öncelikle ameliyatlarda kullanılmak üzere geliştirilen robotik cerrahi birçok işlem için büyük kolaylıklar sağlar ve bu teknolojik gelişme üzerindeki çalışmalar sürdürülmektedir. Bunun dışında geliştirilen aletler ve küçük makinelerle kişiler uyutularak veya uyutulmadan tedavi edilebilir. Diğer bir deyişle küçük kesikler söz konusuysa lokal anestezi ile ilgili yer uyuşturularak işlem tamamlanırken daha derin kesiklerde genel anestezi yapılarak tüm vücut his duyamaz hale getirilir. Bu süreç boyunca da geliştirilen teknolojik aletler yardımıyla gerekli işlemler yapılır.

Göğüs Cerrahisi Bulunan Hastaneler