İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Göz Hastalıkları

Göz Hastalıkları Nedir?

Göz hastalıkları çevresel veya genetik faktörler nedeniyle çeşitli görme problemleri oluşturan hastalıklardır.

İnsanın sağlıklı bir şekilde görebilmesi çok önemli bir husustur. Çünkü çevremizdeki şeyleri algılayabilmek için görme duyumuzun sağlam olması lazımdır. Bu durumu yani sağlıklı görmeyi engelleyen bir durum göz hastalıkları olarak karşımıza çıkar.

Göz hastalıkları göz kapaklarında, göz zarında, gözyaşı kanallarında, göz merceğinde ya da gözün sinir dokularında meydana gelir.

Günümüzde sıkça kullanılan teknoloji ve insanların okullarda daha uzun parçalar okumasının gerekmesi nedeniyle göz rahatsızlıkları sıklıkla meydana gelebilmektedir. Ancak bazen de bu tür rahatsızlıklar genetik olarak karşımıza çıkar. Bebekler doğdukları anda itibaren çeşitli göz problemlerine sahip olabilmektedir.

Göz Hastalıkları Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar

Gözlerde ağrı ve kaşıntı, göze bir şey batıyormuş hissi, gözlerde yaşarma ve kızarıklık, görme azlığı ve görülen alanın daralması, göz kapağı düşüklüğü veya şişkinliği gibi çeşitli belirtilerle karşımız çıkan göz hastalıkları sıklıkla görülmektedir. Günümüzde en yoğun olarak görülme şekli ise miyop, hipermetrop, astigmattır.

Göz hastalıkları bölümü katarakt, uzak veya yakını görememe problemi, göz tansiyonu, renk körlüğü, şaşılık, alerji ve ektropiyum gibi hastalıklar olarak karşımıza çıkar. Sıklıkla görülen bu tür hastalıklar gerekli tedavi sağlanmadığı sürece daha da ilerleyebilmektedir. Bu nedenle göz sağlığını koruyabilmek için olabildiğince hızlı bir şekilde doktorlara muayene olmak gerekir.

Göz Hastalıkları Çalışma Alanları Nelerdir?

Kişilerin sıklıkla başvurduğu alanlardan biri olan göz hastalıkları adından da anlaşılacağı üzere göz alanı üzerinde çalışmaktadır.

Kişilerin rahat görmeleri için büyük uğraş veren ve onların rahatsızlıklarını gidermeye çalışan göz doktorları göz, göz kapağı, göz zarı ve çevresi ile her türlü göz rahatsızlıklarına bakar. Bu tür problemlerin giderilmesi için uğraşan göz doktorları gün geçtikçe yeni teknolojilerle kişilere hizmet vermektedir.

Görme kaybı testleri, göz tansiyonu testleri ile tespit edilen göz hastalıklarının tedavisi için çok çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Gözlük kullanımı, ilaçla tedavi ya da cerrahi yöntemle iyileştirilebilen göz hastalıkları iyileşme oranı açısından yüksek bir orana sahiptir.

Göz Hastalıkları Alanında Yeni Uygulamalar

Özellikle yeni yeni popüler olan göz hastalıkları konusunda öne çıkan bir yöntem lazerle tedavi yöntemidir. Lazerle kişilerin uzak veya yakını görme problemi ortadan kalkmaktadır. Ancak herkesin gözü bu ameliyatlara uygun değildir. Dolayısıyla gerekli şartlar sağlandığında yapılan ameliyatla kişiler eskisi gibi parlak ve net olarak görebilmektedir. Ancak ilerleyen teknolojik gelişmeler ile artık herkesin gözüne ameliyat yapılabilecek. Hatta doktorların öngörüsüne göre ameliyat edilen bir göz sonradan bozulmayacak. Ayrıca gözün derecesinin ölçülürken bile teknolojiden yararlanılması teknolojinin günümüzdeki önemini gözler önüne sermektedir. Teknoloji sayesinde birçok test hızlı bir şekilde halledilmekte ve sonrasında gerekli olan analizler de en kısa şekilde yapılmaktadır.

Göz Hastalıkları Bulunan Hastaneler