İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Kardiyoloji

Kardiyoloji Nedir?

Tıp alanındaki önemli bölümlerden biri olan kardiyoloji, kalp ve dolaşım sistemi hakkında çalışmalar ile ilgilenir. Farklı alanlardaki hastalıklar ve tanılarla ilgilenilen bölümde birçok çalışma yürütülüyor. Klinik çalışmalarında çeşitli rahatsızlıkların tedavisi üzerine faaliyet yürütülür. Kalp ve damar hastalıklarıyla ilgili sorunların tedavisinin yapıldığı bölümde farkı rahatsızlıklara da bakılabilir. Yüksek tansiyon, kalp ritim hastalığı ve doğuştan kalp rahatsızlıklarıyla ilgili çalışmalar yapılmaktadır.

Eskiden dahiliye bölümüne dahil olan kardiyoloji, yapılan değişiklikler ile ana dal haline gelmiştir. Kalp ve damar hastalığı şikayeti olan hastaların kardiyoloji bölümüne gitmesi gerekiyor. Tıp Fakültesi eğitimi aldıktan sonra kardiyoloji alanında uzmanlık yapan doktorlar, kardiyolog olarak görev yapmaya hak kazanır. Yorulma, nefes darlığı, ödem ve bayılma gibi rahatsızlıkları olan kişiler, kardiyoloji bölümüne başvurarak tedavi olabilir.

Kardiyoloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Kardiyoloji bölümünün baktığı birçok hastalık vardır. Göğüs bölgesindeki ağrı, ödem, çarpıntı ve nefes almada güçlük gibi sorunlar, kardiyoloji alanı ile ilgilidir. Kalp hastalıkları ihmal edilmemesi gereken rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Bu tür şikayetleri olan hastaların zaman geçmeden kardiyoloji bölümüne başvurması gerekmektedir. Emosyonel stres ve fazla efor nedeniyle ortaya çıkan göğüs ağrıları, sıkıştırıcı rahatsızlıklara sorun olabilmektedir.

Dil altı hap ile azalmayan ağrı ve sızılar daha büyük hastalıkların sebebi olabilmektedir. Bu nedenle rahatsızlıkların ayrıntılı bir şekilde teşhis edilebilmesi için ilgili doktorlara muayene olunması gerekmektedir. Kardiyoloji bölümü farklı hastanelerin bünyesinde bulunmaktadır. Kalp yetmezliği problemi, çeşitli belirtilerle birlikte ortaya çıkabilir. Bu durumların net olarak teşhis edilmesi için muayene olunması gerekmektedir.

Kardiyoloji Çalışma Alanları Nelerdir?

Kardiyoloji bölümünün çalışma alanı oldukça geniştir. Kalp ve dolaşım sistemiyle ilgili tanıların ve tedavilerin yapılması için çalışmalar yapılmaktadır. Kalp hastalıklarıyla karşı karşıya kalan insanlarda ortaya çıkabilecek risklerin azaltılması için mücadele edilmektedir. Beyin ölümü ile ilgili tanıların konulması için farklı alanlarla ortak çalışmalar yapılmaktadır. Farklı alanlarda ameliyata girecek hastaların kalp durumunun ve risklerinin değerlendirilmesi için çalışmalar yapılmaktadır.

Kardiyoloji alanının çeşitli alt branşları da bulunmaktadır. Uzmanlık eğitimi alan ve başarılı olan kardiyologlar, farklı alt branşlarda görev yapabilmektedir. Kalp nakli, elektrofizyoloji ve girişimsel kardiyoloji gibi alt branşlarda faaliyet gösterilmektedir. Dolaşım sistemindeki rahatsızlıklar ve kalpteki sorunlar için faaliyet yürüten kardiyoloji bölümü, birçok hastalığın tedavisinde rol almaktadır. Günümüz şartlarında gelişen teknoloji ile birlikte gerçekleştirilen özel uygulamalar vardır.

Kardiyoloji Alanında Yeni Uygulamalar

Hastalara özel olarak geliştirilen uygulamalar sayesinde kardiyoloji alanında yenilikler oluşmaya başlamıştır. TAVI isimli yöntem ile birlikte kalbinde yüksek risk bulunan hastalara başarılı tedaviler yapılmaktadır. İleri yaş grubuna yapılan kalp ve damar cerrahisi operasyonlarında kullanılan yeni uygulamaların başarı oranı oldukça yüksektir. Gelişen tıp donanımı ve teknolojisi sayesinde hızlı ve başarılı kalp ameliyatları yapılmaktadır. Dünya genelinde yaşanan gelişmeler ve uygulanan yeni yöntemler ile büyük başarı sağlanmaya devam etmektedir. Türkiye’deki farklı hastaneler bünyesinde yeni uygulamalar gerçekleştirilmektedir.

Kardiyoloji Bulunan Hastaneler