İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Kemik ve Eklem Cerrahisi

Kemik ve Eklem Cerrahisi Nedir?

İnsan vücudunda hareketi sağlayan yapılara eklem ismi verilmektedir. Kıkırdak ve bağlardan oluşan eklemler, insanlar için oldukça önemlidir. Kemik ve eklemlerde yaşanan çeşitli sorunlardan dolayı ortaya bazı hastalıklar çıkabilmektedir. Bu hastalıklar sonucunda fiziksel hareketlerde kısıtlanma ve ağrı gibi sorunlar yaşanabilmektedir. İnsan vücudunda ortaya çıkabilecek kemik ve eklem ağrıları için hizmet veren bölüm bulunmaktadır. Kemik ve eklem cerrahisi bölümünde birçok rahatsızlığın tedavisi için faaliyet yürütülmektedir.

Eklem ve kemik gibi bölümlerde meydana gelen hastalıkların tedavisinde farklı uygulamalar tercih edilmektedir. Günümüzde hastanelerin önemli alanlarından biri olan kemik ve eklem cerrahisi, ileri yaş grubunun sık sık başvurduğu poliklinikler arasında yer almaktadır. Tendon, bağ ve kemik rahatsızlıkları için bu bölüme başvuru yapılmaktadır. Hastaların günlük yaşam kalitesinin arttırılması ve eklem durumlarının incelenmesi için gerekli olan işlemler yapılmaktadır.

Kemik ve Eklem Cerrahisi Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

İnsanlar gün içerisinde sürekli hareket etmektedir. Hareket halinde olan insanların kemik ve eklemlerinde yaşanabilecek problemler için tedavi hizmeti verilmektedir. Tıp alanlarından biri olan kemik ve eklem cerrahisi bölümünde farklı hastalıklara bakılmaktadır. Kemik ve eklemlerde yaşanan kırıklar için bu bölümde hizmet verilmektedir. Aynı zamanda eklemlerin çevresinde kas ve bağ gibi bölümlerdeki hastalıklar için de bu bölüme başvuru yapılmaktadır.

Kemik ve eklem rahatsızlıkları bulunan hastalar, farklı hastanelerin ilgili bölümlerine başvuru yapabilmektedir. Polikliniklerde hastaların kemik ve eklem yapıları incelenerek gerekli teşhisler yapılmaktadır. Günlük yaşam kalitesinin arttırılması ve ağrıların azaltılması için uygun tedavi yöntemi seçilmektedir. Farklı çalışma alanlarında faaliyet gösteren bölümde her türlü kemik ve eklem hastalıkları ile ilgilenilmektedir.

Kemik ve Eklem Cerrahisi Çalışma Alanları Nelerdir?

İnsan vücuduyla doğrudan ilgilenen bölümlerden biri olan kemik ve eklem cerrahisi, her yaştan hastaya bakılan bir alandır. İnsanların doğumundan itibaren gelişim sürecinde yaşanabilecek sorunlar için hizmet verilen bölümde kol, bacak, kas iskelet ve omurga gibi birçok kemik dokuları için çalışmalar yapılmaktadır. Günümüzde sürekli gelişim halinde olan bölümde birçok alanda çalışmalar yapılmaktadır.

Kemik ve eklem cerrahisi alanında doğuma bağlı olarak gelişen kalça çıkıkları, sinir sıkışmaları, eklemlerdeki ezilmeler, lif ve bağ kopmaları, siyatik, eklem ağrıları ve romatizmalar gibi birçok hastalık için tedaviler yapılmaktadır. Dünya genelinde gelişen teknoloji ve bilgiler sayesinde bu alanda da oldukça özel uygulamalar yapılmaktadır. Türkiye’deki önemli hastanelerde kemik ve eklem cerrahisi alanında çalışmalara devam edilmektedir.

Kemik ve Eklem Cerrahisi Alanında Yeni Uygulamalar

Geçmiş dönemlerden beri oldukça önemli bir alan kemik ve eklem cerrahisi, farklı uygulamaların tercih edildiği bölümlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Kemik ve eklemlerde meydana gelen hastalıklar için doğru yöntemler uygulandığı takdirde başarı olanı oldukça yüksektir. Cerrahi işlemler sonrası iyileşmenin hızlanması ve sorunsuz bir süreç geçirilmesi için bazı uygulamalar tercih edilmektedir. Protez ve robotik cerrahi gibi önemli gelişmeler, kemik ve eklem cerrahisi alanında uygulanmaktadır.

Kemik ve Eklem Cerrahisi Bulunan Hastaneler