İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Kemoterapi

Kemoterapi Nedir?

Günümüzde birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kemoterapi uygulamasının çeşitli özellikleri bulunmaktadır. İlaçla tedavi uygulamaları için kullanılan kemoterapi, kanser hastalığının tedavisinde sık olarak kullanılmaktadır. Farklı hastalıkların tedavisinde ek uygulama olarak da tercih edilebilen kemoterapi, tek başına kullanılabilmektedir. Kanseri kontrol altına almak ve tedavi etmek için kullanılabilen bir uygulamadır. Türkiye’de farklı hastanelerde Onkoloji ana bilim dalı altında ilgili uygulamalar yapılmaktadır.

İnsan vücudu için oldukça tehlikeli bir rahatsızlık olan kanserin yayılımını engellemek için kullanılan ilaçla tedavi uygulaması son zamanlarda oldukça gelişmiştir. Onkoloji alanının alt branşlarından biri olarak öne çıkan kemoterapi, çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde sık sık kullanılmaktadır. Medikal onkoloji bölümünde çalışan onkologlar, kemoterapi üzerine çalışmalar yapmaktadır. Tıbbi onkologlar uzmanlık alanına göre başarılı uygulamalar gerçekleştirmektedir. Bu uygulama ile birlikte sık sık kullanılan radyo terapi ve destek tedavisi uygulamaları bulunmaktadır.

Kemoterapi Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Kanser hastalıklarının tedavisinde faaliyet yürüten kemoterapi bölümü, farklı rahatsızlıkların tedavisinde de ek olarak kullanılabilmektedir. Vücudun farklı bölümlerinde ortaya çıkan tümörlerin tamamen yok edilmesi ve hastaların iyileştirmesi için ilgili uygulamalara yer verilmektedir. Onkoloji alanındaki uygulamalar ile farklı hastalıkların tedavileri gerçekleştirilmektedir. Lösemi, kemik kanseri ve deri kanseri gibi rahatsızlıklarda bu uygulamalara yer verilmektedir.

İlaçla kanser tedavisi alanında farklı hastalıkların tedavisi de yapılmaktadır. Meme ve prostat kanseri gibi hastalıklarda da ameliyat ve radyoterapi uygulamalarına ek olarak kemoterapi tedavisi yapılmaktadır. Farklı kanser türlerinin vücutta büyümemesi için ilaçla tedavi uygulamaları yapılmaktadır. Onkoloji bölümlerinde hastalara yapılacak teşhislerin ardından ilgili tedavi uygulamaları gerçekleştirilmektedir.

Kemoterapi Çalışma Alanları Nelerdir?

Kemoterapi uygulamalarının çalışma alanı oldukça geniştir. Hem kadın hem de erkeklerde meydana gelebilecek farklı kanser tipleri için ilaçla tedavi uygulamaları tercih edilmektedir. Vücuttaki kanser hücrelerinin genişlememesi için bu tür uygulamalar tercih edilmektedir. Farklı hastalıklardan tek başına tedavi edilmesi için kemoterapi uygulaması kullanılabilmektedir. Aynı zamanda farklı tedavilerde sonra kalan kanser hücrelerinin yok edilmesi için ilaçla tedavi tercih edilmektedir.

Hastaların vücudundaki belirtilerin hafifletilmesi için uygulanabilecek tedaviler arasında yer almaktadır. Kanser hücrelerinin öldürülmesi için tercih edilebilecek radyasyon ve ameliyat gibi tedavilerin daha rahat bir şekilde gerçekleştirilmesi için kemoterapi kullanılmaktadır. Koruyucu tedavi şeklinde de adlandırılabilecek tedavi yöntemi günümüzde dünya genelinde sık sık tercih edilmektedir. Bu alanda yapılan tedavilerde hastalar çeşitli yan etkiler ile karşı karşıya kalmaktadır.

Kemoterapi Alanında Yeni Uygulamalar

İnsanlık tarihinin başından beri ortaya çıkan hastalıklardan biri olan kanser için çeşitli tedavi yöntemleri tercih edilmektedir. Kanser hastalığının tedavisi için kullanılan uygulamalar arasında yer alan kemoterapi, ilaç tedavisi olarak öne çıkmaktadır. Kemoterapi alanında ortaya çıkan yeni gelişmeler ile birlikte başarılı tedaviler yapılmaktadır. Kanserli hücrelerin ilaçla birlikte vücuttan atılması için uygulanan yöntemler, teknolojinin gelişmesiyle birlikte başarılı sonuçların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Son yıllarda geliştirilen ilaçlar, kemoterapi uygulamalarının kanser tedavisinde etkili olmasına yardımcı olmaktadır.