İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Kulak Burun Boğaz

Kulak Burun Boğaz Nedir?

Günümüzde en sık karşı karşıya kalınan hastalıkların tedavi alanı olan kulak burun boğaz, birçok hastanenin bünyesinde olan bölümler arasında yer almaktadır. Farklı yaş gruplarında kulak, boğaz, burun ve yüz sinirlerinde meydana gelen hastalıkların teşhisinde ve tedavisinde kulak burun boğaz bölümü rol almaktadır. İnsanlardaki iç kulak bölümü ve beyin arasındaki bölgelerde yaşanan hastalıkların tedavisi için bu bölümün tedavi hizmetleri tercih edilmektedir.

Burun ve sinüste yaşanan çeşitli hastalıkların tedavisinde de bu bölüm tercih edilmektedir. Koku alma problemlerinin yanı sıra bademcik ve nefes alma güçlüğü gibi rahatsızlıkların teşhis edilmesi için faaliyet gösterilmektedir. Belirtilen bölgelerdeki onkolojik rahatsızlıkların tamamı KBB bölümü uygulamaları altında değerlendirilmektedir. KBB uzmanları tarafından gerçekleştirilen birçok tedavi ile başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Kulak Burun Boğaz Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Farklı şikayetler ile hastanelere başvuran hastaların tedavi edilmesi için kulak burun boğaz bölümü uygulamalarına başvurulmaktadır. Baş dönmesi ve ağrısı gibi hastalıklarda KBB bölümü doktorları görev yapmaktadır. Gözlerde meydana gelen yanma, sulanma ve kaşıntı gibi rahatsızlıklarda da kulak burun boğaz bölümündeki tedaviler tercih edilmektedir. Günümüzde hastanelerin en yoğun birimlerinden biri olan KBB, Türkiye’nin birçok hastanesinde bulunmaktadır.

Kulakta meydana gelen tüm rahatsızlık türleri içinde KBB bölümündeki uygulamalar tercih edilmektedir. Kulak ağrısı, çınlaması, akıntı ve işitme kaybı gibi rahatsızlıklarda KBB uzmanları hizmet vermektedir. Günümüzde sık sık karşı karşıya kalınan grip ve nezle gibi hastalıklarda da bu bölüme başvuru yapılabilmektedir. Boğazdaki ağrılar ve öksürük için de kulak burun boğaz bölümü tedavileri tercih edilmektedir.

Kulak Burun Boğaz Çalışma Alanları Nelerdir?

KBB bölümü çalışma alanı oldukça geniş olan bölümler arasında yer almaktadır. İnsan vücudunda solunum sisteminden duyu organlarına kadar birçok bölümdeki rahatsızlıkların teşhis ve tedavisi için KBB uzmanları görev yapmaktadır. Beyinde meydana gelebilecek bazı hastalıkların teşhis ve kontrol edilmesi için de KBB bölümü tercih edilmektedir. Bölümün çalışma alanları arasında endoskopi, larenks, otoskopi ve videolaringoskopi gibi uygulamalar da bulunmaktadır.

Odyoloji ve Noroloji alanındaki işitme bozukluklarının tedavi edilmesi de KBB çalışma alanına girmektedir. Cerrahi tedaviler için de faaliyet gösterilen bölümde burun ameliyatları da yapılmaktadır. Bademcik, horlama, geniz eti ve rinoplasti gibi uygulamalar için KBB uzmanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Orta kulak ameliyatı ve kulak zarı tedavisi gibi önemli uygulamalar da bu bölüm tercih edilmektedir.

Kulak Burun Boğaz Alanında Yeni Uygulamalar

Farklı alanlarda gelişen teknolojinin tıp bölümlerine de yansımasıyla birlikte birçok hastalığın tedavisinde özel yöntemler kullanılmaktadır. Kulak burun boğaz alanı da yeni gelişmelerin sık sık yaşandığı bölümlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Vücudun çeşitli bölümlerinde meydana gelen hastalıkların tedavi edilmesi için çeşitli tedaviler uygulanmaktadır. Cerrahi olarak da tercih edilebilecek tedaviler ile başarı sonuçlar alınmaktadır. Son zamanlarda geliştirilen radyofrekans uygulamaları ile KBB alanındaki birçok hastalık kolay bir şekilde tedavi edilmektedir.

Kulak Burun Boğaz Bulunan Hastaneler