İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Obezite

Obezite Nedir?

Obezite halk arasında bildiğimiz adıyla şişmanlık ile aynı anlama gelmektedir. Vücudunuzda fazla miktarda yağ barındırıyorsanız Obezite olma şansınız gayet yüksektir. Eğer dikkatli önlemler alınmaz ise ve tedavi edilmez ise vücuda ciddi zararlar verebilecek bir hastalık niteliğindedir. Ne kadar kimse önemsemese ve hastalık olarak görmese de obezite bir hastalıktır ve tedavi edilmesi gereklidir. Obezite dereceniz yediğiniz besinlerden aldığınız enerji miktarı aşırı fazlaysa ve sizin vücudunuzun yaktığı enerjiden çok daha fazla bir enerji alımı yapıyorsanız gittikçe yükselen bir obezite dereceniz olabilir. Obezite uzun vadede ortaya çıkan bir hastalıktır. Kalp ve damar sistemleri gibi daha bir çok vücut sistemini kötü etkileyerek sağlığınızı bozabilir. Yaşam sürenizi de kısaltan bu hastalık aynı zaman da yaşam kalitenizi de oldukça kötü etkileyecektir.

Obezite Hangi Hastalıklara Bakar?

Obezite hastasıysanız ve tedavi sürecine çok geç başlandıysa obezite cerrahisi ana tedavi yöntemlerinden biridir. Bu tedavide ana amaç büyümüş ve fazlaca genişlemiş olan midenizi küçülterek gıda sindirimini azaltmaktır. Hormonsal bir hastalığınız yok ise ve 3 yılı aşkın süredir Obezite dereceniz oldukça yüksekse cerrahi tedavi olarak bu yöntem seçilebilir. Vücut kitle indeksinizi hesaplayarak ne kadar süre obezite olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Eğer indeksiniz 35 ve 40 dereceleri arasındaysa veya daha yüksekse obezite olmanız çok yüksek bir seçenek. İnternet üzerinde bu indeksi hesaplamaya yarayan araçlar bulunmakta. Sizde bu araçları kullnarak vücut kitle indeksi hakkında bilgi alabilirsiniz. Ve bu sayede cerrahi tedaviye ihtiyaç duyup duymadığınızı da anlayabilirsiniz.

Obezite Çalışma Alanları Nelerdir?

Eğer obezite seviyeniz uzun süredir yüksek değilse ve vücut kitle indeksiniz de en üst sınırları aşmıyorsa farklı tedaviler ile ameliyat olmadan çözüm üretilmesi mümkün. Obezite seviyeniz 3 yıldan uzun süredir yüksekse cerrahi çözümler tercih ediliyor. Fakat erken tedavi yönteminde diyet ve egzersiz programları ile uzman diyetisyenler ile görüşülerek cerrahi işlem uygulanmadan obezite hastalığından kurtulabilirsiniz. Obezite çalışma alanları olarak diyetisyenlerin de alanına girmekte. Düzgün bir beslenme ve aldığınız enerji miktarının kısıtlanması ile fazla yağlarınızdan ve kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Bu sayede cerrahi bir işleme gerek kalmaz. Diyetisyenlerin çalışma alanına giren bu durum aynı zaman da spor hocaları tarafından egzersizler ile desteklenerek vücudunuzun yaktığı enerji miktarını arttırmanıza olanak sağlıyor. Bu sayede obeziteye karşı tedavi sürecinde başarılı olabiliyorsunuz.

Obezite Alanında Yeni Uygulamalar

Dünya Sağlık Örgütü'nün açıkladığı verilere göre obezite gün geçtikce daha fazla insanı etkilemeye devam ediyor. Daha dikkatli olunması gereken bu durum karşısında insanlar bilgilendirilmeye ve aydınlatılmaya çalışılıyor. Gelişmekte olan ve aynı zaman da az gelişmiş olan ülkelerde ise obezite hastası oranı gittikçe artış gösteriyor. Dünya üzerinde ise 2 milyondan fazla insan obeziteye bağlı sağlık sorunları ile yaşamlarını yitiriyor. Obeziteyi engellemek adına yapılan uygulamalar daha çok insanları bilinçlendirmeye yönelik davranışlar. Yüksek kalori içeren ve sağlıksız olan hazır gıda ürünlerinin günümüzde tüketimi oldukça arttı. Ve bu yüzden obezite derecesi de paralel şekilde yükselmeye devam ediyor. Teknoloji insanları haraketsiz bir yaşama sürüklüyor ve fiziksel aktivitenin az olmasından dolayı sağlıklı bir şekilde kalori yakımı sağlayamıyoruz. Gün içinde sporu kesinlikle hayatımıza katarak ve yüksek kalorili sağlıksız besinlerden uzak durarak obeziteye savaş açabiliriz.