İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Psikiyatri

Psikiyatri Nedir?

Psikiyatri ruh, duygu, davranış değişikliklerine sebep olan akıl, ruh, , beyin hastalıkları ile uğraşan bilim dalıdır. Psikiyatri de ruh hallerinin fiziksel hareketlerden bağımsız olduğu gibi yanlış bir düşünce vardır. Bedensel etkenler ve dış etkenler sonucu ruhsal sorunların derecesi çeşitli psikiyatrik hastalıklar doğurur. Örneğin; beyin tümörü oluşmasına fiziksel faktörler etki gösterebiliyor iken ruhsal hastalıklar söz konusu olduğunda yaşanılan olaylara bağlı travmalar etkili olmaktadır. Ruh ve beden sağlığı birbirinden ayrılmaz bir bütün olarak düşünülürse beden sağlığı kadar ruh sağlığının da korunması gerektiğinden tedavi edilmesi önemlidir.

Psikiyatri Hangi Hastalıklara Bakar?

Psikiyatristler çocuk, ergen, yaşlı hasta grubu ile ilgilenir. Narsist kişilik bozukluğu, şizofreni, insomnia, depresyon, panik atak, dikkat eksikliği hastalıkları psikiyatri hastalıklarıdır. Narsist kişilik bozukluğu, ben merkezcidir, kendine ilgi gösterilmemesi karşı tarafı küçümseme sebebidir. Kendileri istekleri sürekli ön plandadır, karşı tarafı sürekli eleştirirler. Borderline kişilik bozukluğu, antisosyallik hastalıkları ile birlikte belirti verirler, teşhisi zor bir hastalıktır.

Şizofreni hastalığında bireyler gerçek olmayan olaylara inanır, halüsünasyon görür ve ona göre davranırlar. Anlamsız konuşmalar, çocuksu hareketler, uygunsuz duruş biçimleri sergiler, saldırgan davranışlar gösterirler. Bipolar bozukluk bireyin kendini çok mutlu hissederken, bir anda çok mutsuz hissetmesi içine kapanması anlamına gelir.Genetik olarak geçer ya da yaşanılmış bir travma sonucu oluşabilir.

İnsomnia, uyku bozukluğu olarak bilinir. Kişinin uyku bölünmesi ya da hiç uyuyamama sorunudur. Bir ayı geçen uyku problemlerinde doktora başvurulmalıdır. İlaçlar, gürültü, ses, tiroid hastalıkları sebeplerindendir.

Panik atak; ani bir korku hissi ile beraber baş dönmesi, kalp çarpıntıları yaşanması, terleme gibi belirtilerle ortaya çıkar. Yaşanılmış ağır üzüntü ve stres panik atağa neden olabilmektedir. Bilişsel davranışçı terapi dışında gerek görülür ise anti depresanlarda tedavi aşamasında yer alabilir.

Psikiyatri Çalışma Alanları Nelerdir?

Kamu hastaneleri, özel hastaneler, askeri bölümler, rehabilite programları, bakımevleri, hapishane, mahkeme, üniversite tıp merkezleri, acil servisler gibi alanlar psikiyatri çalışma alanları içindedir.

Psikiyatri Alanında Yeni Uygulamalar

İnsanların her birinin DNA’sı farklıdır. DNA yapısı incelenerek psikiyatri alanında bir kişiye hangi ilaç iyi geliyor ya da etkisi olmuyor bu tespit edilebilir.

Öfke kontrolü ile ilgili çalışmalar da mevcuttur. Çünkü öfke kontrol edilmediğinde kindarlığa dönüşüp organ hasarlarına kadar gidebilmektedir. TMU(Transkraniyel Manyetik Uyarım) işlemi ile dışarıdan bireye verilen güçlü ama manyetik dalgalar ile depresyon tedavi edilebilmektedir. Bu dalgalar beyin aktivitesine etki ederek değişime neden olur.

Tele psikiyatri sisteminde ise sosyal izole edilen hastalar taburcu olduktan sonrada hastaneye gelmeye gerek duyulmadan tedavi boşluklarını azaltmak için evde, adli ya da acillerde süregelen rutin işleyişlerde kullanılır. Ruh hastalıklarının erken tanısına imkan veren beyin checkup’ı ile psikiyatrik hastalıklara sebep olan etkenler psikolojik ve fiziksel olarak doğru tespitle kişiye göre tedavi uygulamasına imkan verir.

Psikiyatri Bulunan Hastaneler