İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Psikoteknik

Psikoteknik Nedir?

Bireylerin çalışma alanlarında ne kadar saat çalışabilecekleri, bu çalışma zamanında dayanıklılıkları, ne kadar verimli olabileceklerini inceler. Psikoteknik bireylerin fiziksel kusuru olup olmadığına da bazı testler uygulayarak karar verir. Bu testler bilgisayar destekli ve hata payı olmayan testlerdir. Şoförlük mesleği için uygulanan bu teknik bir günde ya da birkaç saatte sonuç vermektedir. Trafik kazalarının azalması, güvenilir taşımacılık anlamında bu belgenin verilirken, sağlıklı testler yapılması ve yanılma payının olmaması önemlidir.

Sürücülerin güvenli araç kullanıp kullanamayacaklarını ölçen psikoteknik belgesi bireyin yetkinliğini de ölçer. Genellikle 9 zorunlu test ve 3 davranış envanteri oluşturan incelemeler yapılır. Testler arasında sürekli dikkat testi, seçici dikkat testi, görsel algı testi, koordinasyon testi, sürücü davranışları ölçeği vardır. Psikoteknik testi psikologlar tarafından yapılmaktadır. 5 yılda bir yenilenmek durumundadır.

Psikoteknik Hangi Hastalıklara Bakar?

Eşya, yolcu taşımacılığı, ticari taşımacılık yapan şoförlerin ruhsal ve fiziksel teste tabi tutulmasıdır. Saldırganlık, el, ayak, göz koordinasyonu, psikomotor becerilerini test eder. Psikoteknik uygulamasında ehliyeti alınan bir şoförün psikolojik rahatsızlık ya da el göz koordinasyon eksikliği kaynaklı olup olmadığını ölçme anlamında çok önemlidir. Işıklı uyaranlara karşı görüş alanı da ölçülür. Şoförlerin reflekslerinin zayıflaması ya da kavgacı tutumları sebebi ile trafik kazalarına sebebiyet verilmemesi anlamında psikoteknik belgesi önem arz eder. Kusurlu bulunan sürücüler tekrar eğitimden geçirilerek bu kusurlarını kapatmaları sağlanır.

Psikoteknik Çalışma Alanları Nelerdir?

Sağlık Bakanlığı denetimine tabi psikoteknik merkezleri, özel ya da kamuya bağlı sağlık kurumlarında psikoteknik belgesi verilir. Psikoteknik raporu ilgili başhekimlikçe onaylanır. Onaylatılmayan psikoteknik raporları geçerliliğini yitirir.

Psikoteknik Alanında Yeni Uygulamalar

Psikoteknik raporlar e-imza sistemi ile beklemeye gerek kalmadan onaylanabiliyor. Psikoteknik Sağlık Bakanlığı’na bağlı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak geliştirilmiştir. Psikoteknik raporun psikiyatrist onayından geçmesi zorunludur. Onay işlemi de online ortamda yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken psikoteknik belgeleri özel ya da devlet hastaneleri yolu ile edinmek gerekir. Usulüne uygun olmayan raporların önüne geçmek anlamında ve bürokratik aşamalarla zaman kaybetmemek için e-imza ile alınan psikoteknik raporları güvenilir ve avantajlıdır. Ayrıca mükerrer belge alınması durumunun da önüne geçilmektedir. Bu belgelerin resmi çıktılarını online olarak edinebilmek mümkündür.

Psikoteknik cihazı zihinsel, psikolojik, psikomotor becerilerini ölçer ve yazılı bir çıktısı alınabilir. Zihinsel beceriler ölçülür. Bunlar arasında dikkat testi, görüş alanı içindeki dikkat oranı belirlenir. Anlama muhakeme yeteneği; sözel olmayan testlerle ölçülür, muhakeme yeteneğini ölçen zorluk derecesine göre gruplanmış sorulara verilen cevaplar en üst seviyede gözlemlenmelidir. Aynı test daha yüksek eğitim düzeyleri için uyarlanmış olmalıdır. Kişinin trafikte ne kadar risk alabildiği de ölçülür. Geniş görüş alanı içinde ışıklı uyaranları fark edebilme, şekil algılama testi yapılmaktadır. Tepki, refleks hızı el, göz koordinasyon düzeyi test sonuçlarına göre değerlendirilmektedir.

Psikoteknik Bulunan Hastaneler