İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Radyoloji

Radyoloji Nedir?

X ışınlarını ve diğer görüntüleme yöntemlerini kullanarak tanı ve tedavi amaçlı uygulanan bilim dalına radyoloji nedir. Bu görüntülüme yöntemlerinin başında ultrason, manyetik rezonans görüntülüme, bilgisayarlı tomografi ve nükleer tıp gelmektedir.

Bu görüntülüme yöntemlerini kullanan radyologlar hastalığın tedavi yöntemini daha kolay belirleyebilmektedirler. İki ana bölüme ayrılmış olan radyoloji diagnostik radyoloji ve radyoterapi olarak çalışmaktadır.

Halk arasında ışın bilimi olarak bilinen radyolojinin x ışınlarını kullanması nedeniyle fazla miktarlarda kullanılması kullanılan kişi için tehlikeler meydana getirebilir. Bu alanlarda çalışan kişiler bu olumsuzlukları yaşamamalı için çok dikkatli bir biçimde çalışmalı ve mutlaka koruyucu ekipmanlar ile çalışmalıdırlar.

Radyoloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Tıbbın bu bölümü daha çok tanı amaçlı kullanıldığı için hemen hemen her türlü hastalıkta bu bölümü ihtiyaç duyulabilmektedir. Pek çok hastalığın teşhis edilmesi için gerekli görülen görüntülemeler radyoloji ekipmanları ile gerçekleştirilmektedir. Radyologlar teşhise uygun araçları kullanarak gerekli görüntüleri hekimleri istedikleri dijital ortamlara aktarırlar.

Anatomik morfolojik bozukluklara sebep olmuş her hastalık radyolojinin temel konuları içerisinde yer almaktadır. Bu bilim dalındaki amaç hastalığın kaynağını doğru tespit ederek bu yönde tedavi planlamaktadır. Bazı hastalıklarda tek seferlik bir görüntüleme hastalığın tespiti için yeterli olmayacaktır. Bunun için belirli zaman aralıklarında görüntüleme imkânlarından yararlanmak gerekecektir.

Görüntüleme işlemleri çoğu ameliyat sonrası hekimlerin sonucu görmek için istedikleri bir olgu olarak da karşımıza çıkabilir.

Radyoloji Çalışma Alanları Nelerdir?

Oldukça geniş bir çalışma alanına sahip olan bu bilim dalı anne karnındaki bebeğin görüntülenmesinden ameliyat esnasında hastanın ameliyat bölgesinin görüntülenmesine kadar pek çok alanda hizmet vermektedir. Çeşitli teknolojileri kullanarak radyologlar tarafından yapılan bu görüntüleme işlemleri ülkemizde hemen hemen her hastanede mevcut olmakla beraber işinde uzman çok sayıda radyolog ülkemize hizmet etmektedir.

Özel olarak kurulmuş görüntüleme merkezlerinin de artması ile hastanelerdeki yoğunluğun biraz daha azaldığı söylenebilmektedir. İnsan anatomisini baştan aşağı inceleyebilen bu bilim dalının çalışanları özel veya devlet hastanelerinde görev yapabilmektedirler.

Bugün gelinen teknoloji sayesinde fetal olarak bile yapılabilen pek çok radyolojik inceleme anne karnındaki bebeklerin, anne karnında ameliyat edilerek sağlıklı bir biçimde dünyaya gelmesinde bile etkin yol olarak kullanılmaktadır.

Radyoloji Alanında Yeni Uygulamalar

Günümüzde sorunun kalbine kadar inen yeni teknolojilerin kullanılması erken teşhis ve tedavide hayat kurtarıcı rol oynayabilmektedir. Gelişen tıp bilimi ve ona eşlik etmekte olan teknoloji sayesinde radyoloji alanında kullanılan cihazlar da sürekli olarak değişmekte ve yenilenmektedir.

Eskiye nazaran artık her şeyin daha net ve anlaşılır bir biçimde görüntülenebildiği cihazlar dünyada ve ülkemizde kullanılmaya başlandığından bu yana teşhis sürelerinde kısalmalar yaşanmaktadır. Daha detaylı inceleme yapılabilen cihazlar sayesinde en küçük riskler bile gözden kaçmamaktadır. Radyoloji bilimi güçlendikçe hastalıkların bilim karşısında küçüldüğü yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Radyoloji Bulunan Hastaneler