İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Reflü Cerrahisi

Reflü Cerrahisi Nedir?

İlaç kullanmanın hastalığı çare olmadığı durumlarda, yemek borusunun mide ile birleştiği yerdeki kapak sisteminin kapalı ameliyat (laparoskopik) ile düzeltilmesi işlemine reflü cerrahisi denilmektedir. Genel olarak bu ameliyat ile mide fıtığı olanların bu sorunları da birlikte tedavi edilir.

Yemek borusu veya mide de herhangi bir kesi yapılmayan bu ameliyatta amaç geri kaçak işleminin engellenmesini sağlamaktır. Reflü cerrahisi sonrasında karşılaşılabilecek en büyük koplikasyon yutma güçlü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu beklenen bir komplikasyon olarak düşünülür ve genellikle erken dönemde bir hafta içerisinde geçmesi beklenir, altı aya kadar da uzaması normaldir.

Reflü Cerrahisi İçin Belirtiler Nelerdir?

Ülkemizde en sık görülen hastalıklar arasında yer alan reflü pek çok insanın şikayetçi olduğu bir hastalıktır. Hastalığın ilk dönemlerinde kullanılan ilaçlar kısmen rahatlama sağlasa da ilerleyen zamanlarda hastalar şikâyetlerinin gittikçe arttığını belirtebilmektedirler. En önemli semptomlarının başında göğüste yanma hissi, ağza ekşi su gelmesi ve ekşime gelmektedir.

Bunun yanında reflü için atipik semptomlarda gözlenebilir. Kardiyak olmayan göğüs ağrısı bunların başında gelir. Astım, ses kısıklığı ve ağız kokusu da yine reflünün varlığından şüphe edilmesi için yeterli bulgular arasında yer almaktadır. Bu şikâyetleri yaşıyor olmak ve daha önce düzenli bir biçimde ilaç kullanılmasına rağmen herhangi bir rahatlama sağlayamamak reflü cerrahisi için düşünmenize neden olabilir. Uygulanan basit yöntemler ile yapılacak kolay bir ameliyat olan bu cerrahi girişim sayesinde reflüden tamamen kurtulmanız sağlanabilir.

Reflü Cerrahisi Kimlere Uygulanabilir?

Reflüden tamamen kurtulmanın tek yolu olarak görülen reflü ameliyatları uygun olması durumunda her reflü hastasına kolaylıkla uygulanabilmekte ve güzel sonuçlar alınabilmektedir. Laparoskopik cerrahinin sunmuş olduğu konfor ile hastalar çok kısa sürelerde iyileşebilmekte ve iki gün gibi kısa bir sürede işlerinin başına dönebilmektedirler. Bu cerrahi işlemi yaşamış hastaların yirmi gün sıkı bir ameliyat diyeti uygulamaları istenmektedir.

Tanısı kesinleşmiş ve ilaçla tedavisi gerçekleştirilemeyen reflü rahatsızlıkları için herkesin başvurabileceği bir yöntem olan bu cerrahi girişim çok kısa sürmekte ve komplikasyon oranı oldukça düşük seyretmektedir.

Reflü Cerrahisi Alanında Yeni Uygulamalar

Gelişen tıp ve teknoloji sayesinde artık hastalıkların tanısı ve tedavisi çok daha hızlı ve kolay olmaktadır. laparoskopi sayesinde pek çok hastalık artık vücutta kesi açılmadan ve çok kısa sürelerde anestezi alınarak gerçekleştirilebilmektedir.

Reflü cerrahisinde kullanılan son teknoloji cihazlar ile robotik olarak yapılabilen ameliyatlar bu hastalığın pençesinde olanlar için çözüm olmaktadır. Robotik olarak yapılan ameliyatlarda iyileşme açık ameliyatlara oranla çok hızlı olarak gerçekleşmekte ve kişi iş hayatına ve sosyal hayatına daha hızlı bir biçimde tekrar dönebilmektedir.

Bu alanda ülkemizde başarılı ameliyatlara imzasını atmış çok sayıda hekim olması gurur vericidir. Ülkemizde kullanılan teknolojik cihazları ustaca kullanabilen hekimler sayesinde pek çok insan rahat bir nefes almanın huzurunu yaşamaktadır. Reflü cerrahisi ilaçla düzelmeyen mide sorunlarında uygulanabilen etkin yöntemler arasında yer almaktadır.

Reflü Cerrahisi Bulunan Hastaneler