İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Şaşılık Polikliniği

Şaşılık Polikliniği Nedir?

Görme işlevi için oldukça önemli olan gözlerde farklı hastalıklar oluşabilmektedir. İnsan vücudundaki en önemli parçalardan biri olan gözler, insanların yaşamı için oldukça önemlidir. Yaşam kalitesi söz konusu olduğunda büyük öneme sahip olan göz fonksiyonlarında ortaya çıkan hastalıkların tedavisi için hizmet veren farklı bölümler bulunmaktadır. Gözlerde sık sık ortaya çıkan hastalıklardan biri olan şaşılık için de önemli tedaviler uygulanmaktadır. Şaşılık sorunu ile hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumsuzluklar yaşanabilmektedir. Şaşılık polikliniği bünyesinde başarılı tedaviler yapılmaktadır.

Tedavisi zorunlu olan hastalıklar arasında yer alan şaşılık rahatsızlığının farklı özellikleri bulunmaktadır. Sağlıklı gözlere sahip olan bireylerde uyum ve paralellik bulunmaktadır. Gözlerdeki uyumun bozulmasıyla birlikte şaşılık rahatsızlığı ile karşı karşıya kalınabilir. Daha çok çocukluk dönemlerinde ortaya çıkan şaşılık rahatsızlığının tedavisi için çeşitli uygulamalar tercih edilmektedir. Gözlerdeki sulanmanın yanı sıra baş ağrısı ve çift görme gibi belirtiler yaşayan kişiler, şaşılık kontrolü için ilgili bölümlere başvurmalıdır.

Şaşılık Polikliniği Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Gözlerde meydana gelen rahatsızlıkların tedavisi için faaliyet gösteren bölümlerden biri olan şaşılık polikliniği, çeşitli hastalıkların tedavisinde aktif rol oynamaktadır. Şaşılık hastalığının bilinen farklı sebepleri bulunmaktadır. Bu sebeplerden dolayı ortaya çıkan rahatsızlıkların tedavisi için şaşılık polikliniği bölümü tedavileri tercih edilmektedir. Genetik yatkınlık, serebral palsi, beyin tümörleri, diyabet ve hipertansiyon gibi birçok hastalığın belirtileri arasında yer alan şaşılığın tedavisinde farklı bölümlerle ortaklaşa çalışmalar yapılabilmektedir. Şaşılık hastalığının farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Doğumsal sorunlardan kaynaklanan şaşılık hastalıkları için uygulanabilecek farklı yöntemler vardır. Kas felçlerinin yanı sıra kırma ve gizli şaşılık çeşitleri için de şaşılık polikliniği tedavileri tercih edilmektedir. Diğer şaşılık türleri arasında yetişkin dönemi rahatsızlıkları ve gizli şaşılık bulunmaktadır. Şaşılık tanısının konulması için klinik göz muayenesi yapılması gerekmektedir. Çocukluk dönemindeki hastalardaki erken teşhis ile birlikte oldukça başarılı tedaviler yapılabilmektedir. Bu nedenle çocukların belirli aralıklarla göz taraması uygulamasından geçmesi gerekmektedir.

Şaşılık Polikliniği Çalışma Alanları Nelerdir?

Şaşılık polikliniğinin çalışma alanları oldukça geniştir. Hastalardaki göz muayenesinin ardından ortaya çıkan şaşılık rahatsızlığı için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Polikliniklerindeki çalışma alanları çocuklara ve yetişkinlere göre farlılık göstermektedir. Hastalığın tedavisinin belirlenmesi için öncelikle sebepler hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Riskli hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkan şaşılık rahatsızlığın tedavisinde ek uygulamalara ihtiyaç duyulabilmektedir. Şaşılık rahatsızlığının tedavisi için profesyonel doktorlar görev yapmalıdır.

Şaşılık Polikliniği Alanında Yeni Uygulamalar

Günümüzde birçok alanda olduğu gibi göz hastalıkları alanında da modern ve başarılı tedavi yöntemleri uygulanmaya devam etmektedir. Her geçen gün gelişen tıp teknolojisiyle birlikte kolay ve başarı oranı yüksek tedaviler yapılmaktadır. Şaşılık polikliniği bünyesinde de özel olarak geliştirilen çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu alanda uygulanan cerrahi operasyonlar olduğu gibi ilaçla tedavi uygulamaları da bulunmaktadır. Doğru ve kapsamlı bir tedavi sürecinin ardından şaşılık rahatsızlığının başarılı bir şekilde tedavi esilmesi mümkün olmaktadır.

Şaşılık Polikliniği Bulunan Hastaneler