İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Sigara Bırakma Polikliniği

Sigara Bırakma Polikliniği Nedir?

2010’lu yıllarda halk sağlığını düzeltmek, sigaranın bireye ve topluma verdiği zararları azaltmak maksadıyla bir hükümet projesi olarak ortaya çıkmıştır. Birçok ilimizdeki devlet hastanelerinin polikliniklerinde ücretsiz bir şekilde randevu alınmaktadır. Muayene süreci de yine aynı şekilde ücretsiz olmakla birlikte, sigortanız dâhilinde tedavilerin getireceği ilaçları alabilirsiniz. Bu nedenle eğer sigara bırakma polikliniği tedavisi düşünüyorsanız bu kıstasları dikkate almanız gerekmektedir. Test sonuçları, denenen tedaviler ve yazılan ilaçlar düşünüldüğünde sigara bırakma süreci zaman alan zahmetli bir iyileşmedir. Ancak ülkemizdeki poliklinikler ve doktorlar dâhilinde bu bağımlılıktan kurtulmak asla zor değildir.

Sigara Bırakma Polikliniği Hangi Hastalıklara Bakar?

Sigara bağımlığının altında fiziksel ve ruhsal sebepler yattığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle tedavinin öncesinde karışık hastalıklar araştırılmakta ve tedaviyi doktorlar buna göre belirlemektedir. Eğer sorun psikolojik nedenli ise bir psikolog veya psikiyatr eşliğinde, eğer sorun bir madde bağımlılığında ise alanındaki doktorlar tarafından tedavi yapılmaktadır. Bazı hastalarda tedavi iki-üç doktorun eş güdümlü çalışmasıyla yürürken, bazı hastalarda yalnızca nikotin bandının bile yeterli olduğu bilinmektedir. Bu nedenle eğer sigara bırakma polikliniği başvurusunda bulunacaksanız, kendinizi psikolojik açıdan da hazırlamanız son derece önem arz etmektedir. Ne kadar tedavinize vakit ayırırsanız ayırın, sorumluluğun büyük çapta sizde olduğunu unutmamalısınız.

Sigara Bırakma Polikliniği Çalışma Alanları Nelerdir?

Bu polikliniklerde tedavi normal hastalıklara göre zaman zaman daha zorlayıcı olabildiğinden, birkaç doktorun birlikte çalışması normal kabul edilmektedir. Bu nedenle çalışma alanı bakımından düşünüldüğünde, birkaç alandan doktorun olduğu hastaneler bu yeterliliği sağlamaktadır. Sigara bırakma polikliniği yürürlüğe geçtiğinde ilk başta sadece devlet hastanelerinin polikliniklerinde varken, zaman içerisinde devletteki yerleri artmış ve son yıllarda özel hastaneler de bu poliklinikleri açmaya başlamıştır. Bu bakımdan sağlık alanında kariyer isteyen kişilerin sigara bırakma konusunda uzmanlaşmayı düşünmeleri mantıklı bir tercihtir. Sigara bağımlığının daha yeni yeni bir sorun olarak kabul edildiğinden her daim yeni tedaviler denenmekte, bu açıdan da çalışmak isteyen kişiye geniş araştırma olanakları sunmaktadır.

Sigara Bırakma Polikliniği Yeni Uygulamalar

Başvuru yapan ve tedavi olmak isteyen sigara bağımlılarına mevcut olarak nikotin replasman tedavisi, farmakoterapi tedavisi gibi genelde yüksek çözüm oranı olan tedaviler tercih edilmektedir. Ancak zaman içerisinde bu tedavilerin getirisi olan nikotin bandı, nikotin sakızı gibi ürünlere insanlar kısmen bağışıklık kazanmış ve tedavi oranı düşmüştür. Bu nedenle sigara bırakma polikliniği konusunda uzman olan doktorlar Bupropion ve Vareniklin gibi ilaçları tedavi kapsamına almışlardır. Fakat her tedavide ve ilaçta olduğu gibi bunların da yan etkilerinin olabileceği düşünülmelidir. Doktorunuz sizinle geçirdiğiniz hastalıklar, mevcut hastalıklarınız gibi konuları konuşacak ve ona göre bir tedavi belirleyecektir. Bu nedenle doktorunuzun talimatlarınıza harfiyen uymanız bağımlılığınızdan kurtulmanız için büyük önem taşımaktadır. Ancak iyileşmenizin sonunda kendinizdeki iyiliği fark edecek ve buna göre yaşamınızı devam ettireceksinizdir.