İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Çocuklarda Boy ve Kilo Oranı Nasıl Olmalıdır?

Çocuklarda boy ve kilo kontrolleri sıklıkla yapılmaktadır. Bu durumun nedeniyse çocukların gelişimlerinin çok hızlı olmasıdır. Sağlıklı çocuklarda boy ve kilo orantılı olması gerekir. Böylece çocukların etkili bir gelişim süreci içerisinde yer almaları sağlanmış olur. Peki, çocuklarda boy ve kilo nasıl olmalıdır? Öncelikli olarak kız çocukları ve erkek çocuklarında boy ve kilo orantıları değiştiğini belirtmek gerekir. Ayrıca her çocuğun gelişim süreci aynı olmayabilir. Genel ifadeler ile erkek ve kız çocuklarında boy ve kilo oranı genel olarak şöyle olması gerekir;

  • 1 yaş için boy 75 cm 9 kilo
  • 2 yaş için 86 cm 11 kilo
  • 3 yaş için 95 cm 15 kilo
  • 4 yaş için 102 cm 16 kilo
  • 5 yaş için 109 cm 19 kilo

Erkek çocuklarda boy ve kilo biraz daha artabilir. Fakat genel gelişimini anlayabilmek için uzman danışılması şarttır. Genellikle boy ve kilo oran hesaplamasında boy değerinin karesi alınır. Çıkan sonuç kilonun değerine bölünür. Böylece çocuklarda boy ve kilo nasıl olmalıdır? Sorusu için etkili bir veri değeri de ortaya çıkar!

Çocuklarda Boy ve Kilo Baş Cetveli Nedir?

Bebekler ilk doğdukları günden beri gelişim göstermeye başlarlar. Bebeklerin gelişimlerini daha kolay ölçebilmek için ise baş cetveli oluşturulmuştur. Baş cetveline göre bebeklerin ay olarak gelişimleri yer alır. Gelişimlerini kontrol edilmesi için ideal bir sistemdir.

Bebeklerin gelişimleri genel olarak çok hızlı olur. Anlık olarak bebeklerin gelişimleri değişebilir. Bu yüzden de bazen günlük olarak da bebeklerin boy ve kilosu ölçülebiliyor. Bebeklerde boy ve kilonun ise kontrollü olarak ilerlemesi gerekiyor.

Çocuklarda Boy ve Kilo Oranı Neden Önemli?

Sağlıklı olarak büyüyebilme ilerleyen yaşlarda genel olarak sağlıklı olabilmek için önemlidir. Kişinin pek çok gelişimleri ise çocukluk dönemlerinde başlar. Bu yüzden de boy ve kilo orantılı olarak ilerlemesi çocuğun genel olarak ilerleyen yaşlarda sağlıklı olmasını sağlar. Çocuk gelişimlerinin günden güne kontrol edilmesinin sebebi ise sağlıklı yetişkin olabilmesi içindir. Özelliklede motor gelişimleri için çok önemlidir.