İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Elma Sirkesinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesi, elmanın içindeki şekerin fermente edilmesiyle elde edilir. Bu, sirkenin ana etken maddesi olan şekeri asetik aside dönüştürecek ve sağlığa faydalı aktif hale getirecektir.

Elma sirkesinin bazı sağlık yararlarının bilinmesi gerekir, bunlara şunlar dahildir:

Elma sirkesi besinler açısından zengindir

Elma sirkesi genellikle iki aşamalı bir işlemle yapılır, üretici önce ezilmiş elmaları olabilir, ardından ortaya çıkan analize dönüştürür. Daha sonra, alkolü asetik bir şekilde dönüştürülebilmesi için daha fazla fermente etmek için eklenecektir.

Asetik asit, güçlü sirkeye yaklaşık % 5-6 oranında bir aroma ve lezzet verecek. Sadece bu değil, organik, filtre edilmemiş elma sirkesi ayrıca protein, enzimler ve dost bakterilerden oluşan maddeleri içerir. Elma sirkesi pek çok vitamin veya mineral içermemesine rağmen, az potasyum içerir. Bazıları ayrıca sağlığınız için iyi olan amino asitler ve antioksidanlar içerir.

Kötü bakterileri öldürmeye yardımcı olur

Elma sirkesinin sağlıklı maddeler açısından zengin olmasının yanı sıra, bakteriler dahil patojenleri öldürmeye de yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu sirke uzun süredir tırnak mantarı, bit, siğil ve kulak enfeksiyonlarını temizlemek veya dezenfekte etmek, tedavi etmek için kullanılmaktadır. Sadece bu değil, sirke aynı zamanda bir gıda koruyucusudur genellikle büyüyen ve yiyeceğe zarar veren bakterileri inhibe edebilir. Yiyecekleri korumak için doğal malzemeler arıyorsanız elma sirkesi yardımcı olabilir. Cilt sağlığı açısından, elma sirkesi akne tedavisine yardımcı olmak için kullanılabilir. Yöntemi oldukça kolaydır yani sivilceli yüz cildine düzenli olarak sirke sürülerek.

Kan şekerini düşürme ve diyabet yönetme yeteneği

Yakın zamana kadar elma sirkesi, tip 2 diyabeti tedavi etmeye en ikna edici şekilde yardımcı olan doğal çare olmuştur. Tip 2 diyabetin kendisi, insülin direncinin veya insülin üretememesinin neden olduğu yüksek kan şekeri seviyeleriyle karakterizedir. Kan şekeri düzeylerini düzenlemenin en sağlıklı ve en etkili yolu, rafine karbonhidrat ve şekerden kaçınmaktır, ancak elma sirkesinin de yararlı etkileri vardır. Bu nedenle diyabet hastaları, ertesi sabah kan şekerini düşürmek için yatmadan önce 2 yemek kaşığı elma şarabı tüketebilirler.

Kilo vermenize yardımcı olur

Elma sirkesinin sadece diyabeti yönetmeye yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda kilo vermeye de faydaları vardır. Elma sirkesinin tokluk hissini artırdığı bilinmektedir, bu nedenle daha az kalori alır ve kolayca kilo verirsiniz.

Yüksek karbonhidratlı bir diyetle yenen sirke, tokluk hissinde artışa neden olabilir. Ayrıca, günlük olarak elma sirkesi tüketen şeker hastaları, karın yağlarının azalmasına ve kilo kaybına neden olabilir. 1 çorba kaşığı veya 12 mL elma sirkesi tüketmek 2,6 kilo veya 1,2 kg vücut ağırlığı kaybetmenize yardımcı olabilir. Ancak elma sirkesinin etkisi oldukça uzun olduğu için 3 ay boyunca düzenli olarak tüketilmesi gerektiğini unutmayın.

Kalp sağlığını iyileştirin

Elma sirkesi, biri kalp olan birkaç organın sağlığını iyileştirebilir. Bunun nedeni, elma sirkesinin kalp hastalığının yanı sıra kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu bilinmesidir. Kalp hastalığı, insanların sıklıkla muzdarip olduğu en ölümcül hastalıklardan biri haline geldi. Bu nedenle kalp sağlığını korumak ve böbrek problemlerinden kaçınmak için düzenli olarak elma sirkesi tüketin.

Cilt sağlığını iyileştirin

Kalp sağlığını iyileştirmenin yanı sıra elma sirkesi, kuru cilt ve egzama gibi cilt rahatsızlıkları için yaygın bir çare olarak da kullanılmaktadır.Cilt doğal olarak biraz asidiktir, bu nedenle elma sirkesi kullanmak cildinizin doğal pH'ını dengelemeye ve onu çeşitli diğer sorunlardan korumaya yardımcı olabilir. Anti-bakteriyel özellikleri göz önüne alındığında, elma sirkesi egzama ve diğer cilt rahatsızlıkları ile ilişkili cilt enfeksiyonlarının önlenmesine de yardımcı olabilir. Bu nedenle, bazı insanlar bazen yüzünde seyreltilmiş elma sirkesini toner olarak kullanır çünkü bakterileri öldürebilir ve lekeleri önleyebilir.

Ancak elma sirkesinin cildi iyileştirmediği ve daha fazla tahrişe neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, en iyi çözümü bulmak ve elma sirkesi kullanımının neden olduğu yanıkları önlemek için bir doktorla konuşmanız önerilir.