İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Bireyler arasında cinsel temas sonucunda birçok hastalık meydana gelebilmektedir. Özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar, ciddi sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu hastalıklar bazen kalıcı bazen geçici olabilir. Son zamanlarda sıklıkla rastlanan hastalıklar arasında frengi yer almaktadır. Frengi cinsel temas ile bulaşan çok şık görülen bir rahatsızlıktır. Genital bölge üzerinde bulunan bu hastalık bulaşıcıdır.

Genital bölge üzerinde bir takım yaralar meydana gelmesi ile oluşur. Üç evreden oluşan bu hastalık tedavi edilmez ise organ üzerinde olumsuz durumlara sebep olur. Bel soğukluğu yani gonore bir bakteri hastalığı olarak bilinir. Genç yaşlı bireylerde bu durum çok şık görülmektedir. Özellikle vajinal akıntı veya meni içinde oluşan akıntı üzerinden bulaşabilmektedir.

Bu hastalığın tedavisinde antibiyotik kullanımı oldukça etkilidir. Tedavi edilmediği durumlarda ise başka olumsuz durumlara sebep olabilmektedir. Bel soğukluğu, klamidya, hepatit B, HIV ve uyuz hastalıkları cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında yer almaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında cinsel yolla bulaşan hastalıklar söz konusu olduğunda aşağıdaki seçenekler karşımıza:

  • Frengi
  • Hepatit B
  • Klamidya
  • Trikomonas
  • Bel Soğukluğu
  • HSV Enfeksiyonlar
  • HPV Enfeksiyonları
  • Molluskum Kontagiozum

Görüldüğü üzere cinsel yolla bulaşan çok sayıda farklı bulaşıcı hastalıklar vardır. Bu hastalıklardan korunmak noktasında korucuyu tedbirler almak şarttır!

HPV Enfeksiyonu Ve HIV Virüsü Nedir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında HPV enfeksiyonu yer almaktadır. Sıklıkla duyulan bu hastalık bulaşıcı bir hastalıktır. Birçok türü olan bu hastalık bazen kanserojen olabilmektedir. Genital bölge üzerinde siğiller meydana gelebilir. Aşı tedavisi ile önlenme sağlanabilir. Bu enfeksiyon bireyler için tehlikeli bir hastalıktır.

HIV virüsü bağışıklık sistemine direk olarak etki eden bir hastalıktır. Cilt teması ile bulaşan bir hastalıktır. Aynı şekilde frengi gibi genital bölge üzerinde kabarcıklar meydana gelebilir. Ayrıca HIV virüsüne sahip biri diğer enfeksiyonlara da açık olur. Bu virüs erkek-kadın bireylerin sıvılarında bulanabilir.

Bel Soğukluğu Nedir?

Sıklıkla rastlanan bir hastalık bel soğukluğu olarak bilinir. Bel soğukluğu yaşayan bireylerde idrar halinde yanma meydana gelmektedir. Ayrıca akıntı rengi farklı olabilmektedir. Sarı ve yeşil akıntı bireylerde meydana gelmektedir. Erkeklerse görülen bu hastalık testislerde ağrı oluşumuna sebep vermektedir.