İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Çocuklarda Bağışıklığı Güçlendiren Besinler Nelerdir?

Çocuklar yetişkin birey olana kadar birçok hastalığa zemin hazırlarlar. Özellikle bağışıklığı zayıf olan çocukların hasta olma ihtimalleri daha yüksektir. Bundan dolayı da çocuklarda bağışıklığı güçlendiren besinler sıklıkla tercih edilmelidir!

Yüksek vitaminli ve değerli besinler bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Hava değişimlerine bağlı olarak çocuklarda birçok hastalık meydana gelmektedir. Kış aylarının gelmesine bağlı olarak bağışıklık daha çok düşmektedir.

Çocuklarda bağışıklığı arttırmak için beslenmeye dikkat edilmelidir. Aileler çocuklarının daha sağlıklı olabilmesi için zengin besinler tercih etmektedir. Bağışıklık sistemini yükselten besinler arasında zencefil oldukça önemli bir yere sahiptir. Dengeli beslenmek çocukların bağışıklığına önemli ölçüce katkı sağlayacaktır. Yumurta, vitaminli sebze ve meyveler bağışıklığa yüksek oranda katkı sağlayacaktır. Protein bakımından zengin peynirler ve süt ürünleri tercih edilmelidir.

Ceviz, badem benzeri yüksek değerli kuruyemişler de oldukça önemlidir. Kış ayı boyunca balık tüketimi sağlanmalıdır. Omega 3 çocuklar için oldukça önemli bir yere sahiptir. Demir ve çinko bakımından zengin içeriğe sahip besinler de önemlidir. Çocukların abur cubur tarzı yiyecekleri tüketmemesi gerekmektedir.

Zengin İçerikli Tarifler

Birbirinden özel tarifler ile çocuklarınızın bağışıklığını güçlendirebilirsiniz. Dışarıdan hazır yoğurtlar almak yerine çocuklarınız için evde lezzetli yoğurtlar yapabilirsiniz. Özellikle zerdeçal ve zencefilli yoğurt tarifleri bağışıklığı güçlendirmeye etkilidir. Bağırsakları düzene sokan ve çocuklar için değerli olan kefiri tercih edebilirsiniz.

Kefiri çocuklarınıza sevdirmek için farklı meyveler ile karıştırabilirsiniz. Zengin içerikli meyveler ile kefir çocuklar için güzel bir lezzet haline gelecektir. C vitamini bakımından yüksek olan kivi çocuklar için yüksek bağışıklık oluşturmaktır. Pekmez ile kivi karışımı sayesinde vücudun savunma mekanizması güçlenecektir.

Balın Değerli Etkisi

Doğanın en özel besinleri içinde yer alan bal oldukça değerli bir üründür. Çocuklar için mucizevi bir besin olarak bilinmektedir. Arı sütü ile tercih edilen bal çocukların bağışıklığını güçlenecektir. Bal ve içeriği sayesinde çocuklarda tokluk hissi yaratır ve besleyicidir. Bütün bu bilgiler ışığında çocuklarda bağışıklığı güçlendiren besinler söz konusu olduğunda doğal ürünler karşımıza çıkar. Yine süt ve süt ürünlerinin de çocuklarda bağışıklığı olumlu yönde etkilediğini ifade etmek mümkün olur.