İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Sağlıklı Cinsel Yaşam İçin Öneriler

Birçok etken cinsel hayatı baltalayabilir. Bunun nedenleri arasında; sağlıksız beslenme, stres, sigara kullanımı vb. sebepler yatmaktadır. Hem kadın hem erkekte karşılıklı olarak cinsel hayatın aktif ve sağlıklı olması için uzmanlar bazı önerilerde bulunmaktadır. Peki, cinsel hayatın sağlıklı olması için uzman önerileri nelerdir? İşte sağlıklı bir cinsel yaşam için ön plana çıkan bazı öneriler:

  • Birçok nedene bağlı olarak gelişen cinsel hayattaki sorunlar için doktora başvurun.
  • Cinsel gücü arttırıcı her hapı kullanmayın.
  • Çevrenizdeki ve filmlerde görünen şekildeki cinsel performans ile kendinizi kıyaslamayın.
  • Herhangi bir sebeple cinsel hayatınızın heyecanını yitirdiğinizi düşünüyorsanız, yatak odanıza farklılıklar katabilirsiniz.
  • Sürelere değil, her iki tarafında haz aldığı bir cinsel birlikteliğe odaklanın.
  • Farklı ve keyifli ortamlar yaratarak, cinsel yaşamın kalitesini arttırın.
  • Sağlıklı beslenmeye ve mevsiminde meyve ve sebze tüketimi gerçekleştirmeye özen gösterin.
  • Sağlıklı bir cinsel yaşam için uyku sorunu yaşıyorsanız bunu çözmek için uğraşın.

Cinselliğin İlk Kuralı İletişim!

İki insanın arasında oluşan ilişkinin birçok boyutu vardır. Bu ilişki şekilleri; düşünsel duygusal ya da cinsel olarak tanımlanır. Cinsellik ise, iki insanın bedenlerini ve duygularını kullanarak haz ürettikleri karşılıklı haz aldıkları birleşme olarak anlatabiliriz. Her ilişki çeşidinde olduğu gibi cinsellikte de karşılıklı anlaşma durumu söz konusudur. İki tarafında birbirini anlaması, sağlıklı bir cinsel hayat için önemli bir durumdur.

Sağlıklı bir cinsel yaşamın olmazsa olmaz kuralı, iletişimdir. Eşler, birbiri ile açık iletişimde olursa bu şekilde oluşacak sorunların önüne geçilebilir. Konuşularak istenilen ve hoşlanılan detaylar öğrenilebilir ve daha doyumlu bir cinsel yaşama geçilebilir. Elbette ki partnerinizle etkili bir düzeyde iletişim kurabiliyor olmanız; cinselliği de kaliteli bir şekilde yaşamanızı mümkün kılar.

Beden Kadar Ruh Doyumu Da Önemli!

Sağlıklı bir cinsel ilişki için ruhunda doyması önemlidir. Sözlü ya da dokunarak, karşınızdaki kişiye hislerinizi belli etmeniz önemlidir. Eğer cinsel ilişkiden sonra sarılarak uyuyorsanız, sağlıklı bir cinsel hayatınız var demektir. Çiftlerin birbiri ve hayatları ile uyumları, cinsel yaşamlarının haftada kaç kez olacağını belirlemektedir.