İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Genital Estetik Nedir, Neden Yaptırılmalıdır?

Genital bölgedeki deformasyonlar psikolojik açıdan kadınların kendisini kötü hissetmesine neden olur. Bu tip durumlarda genital estetik kaygıların geride kalmasına olanak sağlamaktadır. Genital estetik nedir, tedavi yolları nelerdir, neden yapılmalıdır cevabı yazımızda.

Genital estetik vajina bölgesindeki estetik ve fonksiyonel problemlerin ortadan kaldırılmasını sağlar. Vajina daraltma, epizyotomi, labioplasti gibi teknikler genital estetik yöntemleri arasında bulunmaktadır.

Lapioplasti

Zaman içinde çeşitli nedenlere bağlı olarak vajina iç bölümünde sarkmalar meydana gelebilir. Bu durum bölgede deformelere neden olmaktadır. Labioplasti yöntemi vajina iç bölümünün şekillendirilmesine ve küçültülmesine yardımcı olur. Bu yöntem sayesinde sarkmış dudaklar dolgunlaştırılarak, bölgede meydana gelen deformasyonlara kalıcı olarak çözüm sunulmaktadır. Basit ve kısa bir operasyon olan labioplastinin sonrasında dört hafta cinsel ilişkide bulunmamak gerekir.

Vajinoplasti

Zamanla doğumlara bağlı olarak vajinal bölgede genişlemelere rastlanır. Vajinoplasti operasyonu vajinal bölgede ortaya çıkan genişliğin ortadan kaldırılmasına olanak sağlar. Cerrahi veya lazer yöntemi üzerinden yapılan vajinoplasti kısa ve basit bir operasyondur. Cerrahi müdahale sayesinde bölgedeki doku fazlalığı alınarak, dokuların gençleştirilmesi amaçlanır. Öte yandan son zamanlarda lazer genital estetik konusunda sıklıkla ön plana çıkmaktadır. Anestezi gerektirmeden yapılan lazer operasyon çok kısa süre içinde bölgenin daraltılmasını sağlar. Başarı oranı yüksek olan lazer estetik yöntemi sayesinde vajen daraltma işlemleri eskiye nazaran çok daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Epizyotomi

Normal doğum sırasında daha kolay doğum için çeşitli hallerde epizyotomi uygulamasından yararlanılabilir. Bu kesilerin sonrasında vajinal bölgede çirkin görüntünün ortaya çıkması kaçınılmaz hale gelecektir. Bu işlem vajinanın eski dokusunun geri döndürülmesini amaçlar. Bu sayede vajina iç doku gevşemeleri onarılarak sarkmaların düzeltilmesi sağlanmaktadır. Vajina estetiği sonrasında iyileşme sürecinin altı hafta olduğu bilinir. Bu estetiği olan kişilere bu nedenle altı hafta boyunca cinsel ilişki yasağı konulmaktadır.

Genital Bölge Beyazlatma

Genital estetik tedavileri arasında bulunan vajina beyazlatma son zamanlarda lazer yardımıyla kısa süre içinde tamamlanabilmektedir. Lazer sayesinde deri altında bulunan pigmentlere müdahale edilmesi sağlanır. Bu sayede cilt yüzeyinde koyulaşmaya neden olan melanin pigmentleri ortadan kaldırılır. Lazer yöntemi ciltte koyuluğun kaynağına yönelerek görüntünün kalıcı olarak düzelmesine aracı olur. Kadınların yaşamış olduğu cilt problemlerine garantili çözüm yolu sunan bu yöntem cildin daha canlı ve sıkı gözükmesine yardımcı olur. İşlem lazer tedavisi eşliğinde ağrısız bir şekilde yapılır. Uygulama öncesi bölgenin lokal anestezi sayesinde uyuşturulması sağlanır. Lokal anestezi sayesinde işlem boyunca hiçbir şekilde acı, sızı, yanma gibi durumların hissedilmesi söz konusu değildir.

Genital Estetik Neden Yaptırılmalı?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak vajinada genişlik, renk değişiklikleri, deformeler meydana gelebilir. Bu durumlar cinsel isteksizlik ve tatminsizliğe zemin hazırlar. Eşler arasında mutsuzluğa hatta boşanmaya kadar gidebilecek bu sorunların çözümü için genital estetik çeşitleri ön plana çıkmaktadır. Genital estetik yöntemleri sayesinde vajen bölgesinin daraltılması sağlanabilir, deforme sorunları ortadan kaldırılabilir ve buna ek olarak farklı türden memnuniyetsizlik yaratan sorunlara kalıcı çözümler üretilebilir. Aynı zamanda genital estetik teknikleri kadınların karşılaştığı sağlık sorunları nedeniyle psikolojik anlamda kendisini kötü hissetmesine de engel olmaktadır. Bu sayede kadınların cinsel ilişki sırasında partnerlerinden rahatsız olma veya özgüvenini yitirmesi gibi durumlar ortadan kaldırılabilir. Son derece basit ve kolay adımlara sahip olan genital estetik yöntemleri kişilerin arzu ettiği görüntünün kısa süre içinde ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır. Bu bağlamda genital estetik yöntemleri rahat hissetmek ve cinsel sorunları geride bırakmak için başvurulması gereken tedavi yöntemleri arasında bulunur.