İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Erkeklerde Kısırlığa Neden Olan Olaylar

Erkek bireylerin en büyük istekleri arasında çocuk planı yer almaktadır. Özellikle evli çiftler arasında çocuk olmaması büyük bir sorundur. Uzun süre boyunca ilişkiye giren erkeklerde, ilişki sonrası çocuk olmama durumu kısırlık olarak adlandırılır. Erkeklerde kısırlığa neden olan birçok etken vardır. Genetik veya başka durumlara bağlı olarak kısırlık meydana gelebilir.

Bazı durumlarda erkeklerin testislerinde kısırlığa bağlı olarak ağrı ve akıntı meydana gelebilmektedir. Genellikle kısırlık erkeklerde meydana gelen bir etkendir. Bu etkenlerin arasında kadına bağlı olan kısımlarda yer almaktadır. Hormon bozukluklarına bağlı olarak kısırlık meydana gelebilir. Bazı hastalıkların tedavi süreçleri de kısırlığa neden olmaktadır.

Testis üzerinde sperm oluşumunun engellenmesi, testis üzerinde oluşan enfeksiyonlar buna sebep olacaktır. Sperm kanallarında meydana gelen bozukluklar ve cinsel ilişki sonrası meydana gelen hastalıklar, kısırlığa sebep olacaktır. Prostat ameliyatı da kısırlık etkenini oluşturan bir nedendir.

Erkeklerde oluşan geçmişe dayalı kanser veya bazı hastalıklar, obezite oluşumu da kısırlık oluşumuna etkendir. Ayrıca kalitesiz beslenme de kısırlık oluşumuna etkendir.

Erkeklerde Kısırlık Nasıl Anlaşılır?

Bebek sahibi olmak isteyen bireyler doktor üzerinden destek alarak, tedavi yöntemlerini araştırmaktadır. Erkek veya kadında bulunan problem doktor tarafından belirlenir. Kısırlığın belirlenmesinde erkek daha kolay olmaktadır. Kadının kısır olup, olmadığının bulunması oldukça zordur. Kısırlık oluşumu erkeğin test ve tahlilleri üzerinden kolaylıkla anlaşılabilir. Temel olarak aşağıda sıralanan özelliklerin varlığı erkeklerde kısırlığın habercisidir:

  • Çocuk sahibi olmak isteyip de olamamak
  • arklı özelliklere sahip cinsel fonksiyon bozuklukları yaşamak
  • Testis bölgesinde yumru oluşması ya da ağrı ve şişkin durumu
  • Hormon dengesinde bozukluk belirtilerinin ortaya çıkması ya da kromozom bozuklukları

Erkeklerde Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erkeklerin kısır olmasının anlaşılmasının ardından doktor tedavi yöntemlerine başvuracaktır. Tedavi yöntemleri arasında ilaç tedavisi yer almaktadır. İğne tedavisi, aşılama yöntemi, üreme aşamaları da tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Erkeklerde ilaç tedavisi genellikle hormon bozukluklarında meydana gelmektedir. İğne tedavisi ise genellikle eksik hormon durumunda tercih edilebilir. Aşılama tedavi yöntemi üzerinden kısırlık tedavisi yapılabilir. Böylece erkeklerde kısırlık tedavisinin etkili bir düzeyde yapılması da mümkün olur.