İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Kolesterol Nedir?

Kolesterol, vücudunuzda bulunan yağlı bir maddedir. Yaklaşık% 70'i karaciğerde yaparsınız ve diğer% 30'u yemeğinizden gelir. Kolesterol, vücudunuzdaki bir dizi işlem için önemlidir:

 • Vücut hücrelerinin yapısı
 • Üretim hormonları
 • Sindirim

Kolesterol vücudumuzun tüm hücrelerinde ve ayrıca kanınızda bulunur. Kolesterol seviyeniz düşükse sağlıksızdır ancak kolesterolünüz çok yüksekse bu da sorunlara neden olur.

Bu nedenle kolesterol bir yağdır. Yağlar suda çözünmez. Kanınızdaki kolesterolün taşınabilmesi için paketlenmesi gerekir. Kolesterol bir protein içinde paketlenmiştir. Bu, LDL veya HDL olabilir. Kolesterol LDL'de paketlendiğinde, vücudumuz bu kolesterolü kan dolaşımından çıkarabilir.Örneğin bir vücut hücresinin yapımı için kolesterol gerekli ise. Bununla birlikte, kanınızda çok fazla kolesterol varsa, bunların hepsine ihtiyacınız yoktur. İhtiyacınız olmayan kolesterol, kan dolaşımınızda dönmeye devam eder. Daha sonra atardamarlarınızın duvarlarına da yapışabilir ve tıkanmalara neden olabilir. Kolesterolünüz bir HDL paketi aldığında, karaciğerinize fazla LDL kolesterolü taşır. Fazla kolesterolünüz daha sonra karaciğeriniz yoluyla dışkınıza gider. Bu nedenle LDL kolesterol aynı zamanda 'kötü' kolesterol ve HDL'ye 'iyi' kolesterol olarak da adlandırılır.

Yüksek kolesterolün nedeni

Kolesterol ile ilgili en yaygın sorun, yüksek kolesterolünüzün olmasıdır. Bu, damarlarınızı tıkama riskiniz olduğu anlamına gelir. Bu problem, vücudunuzun dengesiz olması nedeniyle ortaya çıkar. Kolesterol seviyeleriniz, örneğin aşağıdakilerden dolayı dengesiz hale gelebilir:

 • Yağlı yemek
 • Yeterli egzersiz yok
 • Sigara içmek
 • Kilo
 • Çok fazla alkol
 • Bir hastalık, örneğin kötü kontrol edilen diyabet veya yetersiz tiroid bezi
 • Kalıtsal yatkınlık

Yüksek kolesterol belirtileri

Prensip olarak, çok yüksek olan hiçbir şey fark etmezsiniz. Herhangi bir özel semptom almazsınız ve kendinizi iyi hissedersiniz. Bununla birlikte, yüksek kolesterol seviyesi kan damarlarınızın yavaşça tıkanmasına neden olur. Bu çamurlanma aynı zamanda arterioskleroz olarak da adlandırılır . Sonuçta bu, kan damarlarınızı kısmen veya tamamen kapatabilir. Kan damarına bağlı olan organlar kan almaz ve dolayısıyla oksijen de almaz. Sonuçta bu, kardiyovasküler hastalığa yol açabilir. Ortaya çıkan sorunlar örneğin:

 • Bir kalp krizi
 • Bir felç
 • Geçici bir inme veya TIA
 • Göğüs ağrısı

Yüksek kolesterol teşhisi

Kolesterolünüz kan testleri ile ölçülür. Bu kan testinden gelen kolesterol değerleri, litre başına milimol (mmol / l) olarak belirtilmiştir. Bu kimyasal bir birim. Kolesterol, doktor tarafından ölçülür. Doktor sadece toplam kolesterol değerine bakmakla kalmaz, aynı zamanda altta yatan değerleri de içerir. Sonuç daha sonra yaş, cinsiyet ve diyabet veya sigara varlığı gibi risk faktörlerine göre değerlendirilir. Bu değerlerin yorumlanması gerekli uzmanlığı gerektirdiğinden, yalnızca bir pratisyen hekim veya başka bir uzman doğru tanı koyabilir.

Kolesterol seviyeleri

Daha önce kolesterol değerlerinin kan testlerinden elde edildiğini okuyabiliyordunuz. Kolesterolünüzün çok yüksek olup olmadığını belirlemek için kan testindeki farklı kolesterol değerleri standart değerlerle karşılaştırılacaktır. Toplam kolesterol seviyesi için genellikle aşağıdaki standart kolesterol değerleri kullanılır.

Toplam Kolesterol Seviyesi

Doktor başlangıçta toplam kolesterol düzeyine bakar. Aşağıdaki tabloda standart kolesterol değerlerini ve anlamlarını bulacaksınız.Toplam kolesterol değerleri, yüksek kolesterolün yüksek olup olmadığı konusunda kesin ifadeler vermek için genellikle yetersiz kalmaktadır. Doktor bu nedenle altta yatan değerlere de bakar. Bunlar:

 • LDL kolesterol seviyesi: Bu 'kötü' kolesteroldür. Yeni yönergelere göre bu değer 2,5 mmol / l'nin altında olmalıdır.
 • HDL kolesterol seviyesi: Bu 'iyi' kolesteroldür. Değer ne kadar yüksekse, kolesterol oranı o kadar iyidir.
 • Kolesterol oranı: Bu, toplam kolesterol seviyesinin HDL seviyesine bölünmesiyle elde edilir. Kolesterol oranı, kardiyovasküler hastalık riskini toplam kolesterol değerinden daha iyi tahmin edebiliyor gibi görünmektedir.
 • Trigliserid içeriği: Trigliseritler, belirli yiyeceklerde bulunan yağlardır. Yağlı etleri, peyniri veya tam yağlı süt ürünlerini düşünün. Bu seviye ne kadar düşükse o kadar iyidir. Değerlerin aç karnına ölçülmesi önemlidir, çünkü ölçümden hemen önce bu ürünlerden çok yerseniz, bunun sonuçlara yansıdığını göreceksiniz.

Kolesterol tedavisi

Yüksek kolesterolünüz olduğunda, bu kendiliğinden değişmeyecektir. Bu yüzden kolesterolünüzü düşürmek için hayatınızda aktif olarak değişiklikler yapmanız gerekecektir. Örneğin, şunları yapmanız tavsiye edilebilir:

Sigarayı bırakmalı ve kilo vermeli.

Sağlıklı ye. Daha sonra size kolesterol düşürücü bir diyet verilecektir. Bu diyetle LDL kolesterolünüzde bir azalma ve HDL kolesterolünüzde bir artış elde etmeye çalışırsınız. Doymamış yağlar LDL seviyenizi düşürür ve HDL seviyenizi yükseltir. Yani bu çok sağlıklı. Doymuş yağlar sağlıksızdır.

Bu yaşam tarzı değişiklikleri kolesterol seviyeleriniz üzerinde yeterli etkiye sahip değilse, doktor sizin için ilaç yazabilir. Muhtemelen size sözde statinler verilecektir. Bu ilaçlar vücudunuzun kolesterol üretimini engeller.

Kolesterolünüzü düşürdüğünüzde, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek önemlidir. Eski alışkanlıklara girerseniz, kolesterolünüzün de tekrar yükselme ihtimali vardır.