İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Uyku Testi Nedir?

Uyku Testi Nedir? Neden Yapılır?

Uyku testi, kişilerin uyku esnasında neler yaşadığını belirler. Başka bir deyişle kişinin uyurken yaşadığı normal veya normal olmayan durumları tespit etmeye çalışan bir çalışmadır. Kişinin uyku bozukluklarının sebebinin tam olarak ne olduğunu anlamak için uygulanan bir test türüdür. Bir adıyla ismiyle Polisomnografi (uyku testi) klinik değerlendirilmesi yapılan kişinin tanısında yararlanacak parametrelerin kaydıdır diyebiliriz. Günümüzde uyku bozukluğu yaşayan ve bu durumun farkında olmayan birçok kişi bulunmaktadır. Kişinin uyku esnasında yaşadığı durumlar tek başına teşhis için yeterli değildir. Çoğu hasta uykusunda neler yaşandığını doğal olarak hatırlayamaz. Bunun için uyku testleri yapılarak kişinin hastalığının tam olarak ne olduğu belirlenir.

Uyku testi, kişinin uyku esnasında beyin dalgalarını kayıt ederek, oksijen durumunu tespit etmek için yapılmaktadır. Bu çalışma gündüz uykusunda değil gece uykusunda yapılmakla birlikte kişinin kalp ve solunum ile ilgili bir problemi varsa bu durumu da teyit etmede etkili olmaktadır. Bu tür testler çoğunlukla hastane ortamında veya uyku merkezlerinde uzman kişiler tarafından yapılmaktadır. Bazı durumlarda ise evde kişi kendini de uygulayabilmektedir. Test sırasında kişinin göz hareketleri, uykuda solunumun durup durmadığı, kandaki oksijen seviyesi, akciğerlerdeki hava akışı, kasların elektriksel aktiviteleri takip edilmekte ve kayıt edilmektedir. Uykusuzluk problemi yaşayan veya uyumasına rağmen kendini hep uykulu hisseden kişilerin bu testi yaptırmasında büyük yarar vardır.

Uyku Testi Nasıl Yapılır?

Uyku testi, çoğunlukla uyku merkezlerinde yapılmakla birlikte kişinin isteğine göre ev ortamında da uygulanabilmektedir. Kişi uyku testi yaptırmadan önce birtakım noktalara dikkat etmelidir. Uyku öncesi uyku getiren herhangi bir ilaç veya alkol almak kesinlikle yasaktır. Bunun yanında kahve türündeki içeceklerden içilmemesi gerekmektedir. Bu tür ilaç veya içecekler uyku da problem yaratabileceği gibi testin doğru sonuçlar vermesini de büyük ölçüde etkilemektedir.

Hastane veya uyku merkezinde uyku testinin uygulanması: Kişi bu testi uyku merkezinde veya hastane ortamında yaptırmak istiyorsa merkeze en az iki saat kadar önce gelmelidir. Alın bölgenize, göz kapaklarının dış kenarlarına ve çene bölgenize elektrotlar yapıştırılmaktadır. Uyku esnasında bu elektrotlar sayesinde gelen sinyaller değerlendirilmektedir. Solunum ve kalp atışını takip etmek için ise monitörlerden yardım alınmaktadır.

Evde kişinin kendisinin uyku testini uygulaması: Taşınabilir uyku cihazları sayesinde kişi kendi evinde uyku testini yapabilmektedir. Alanında uzman olan bir teknisyen uyku cihazınızı kurmak için evinize gelir ve gerekli tüm bilgileri size verir. Gece boyunca yapılan tüm kayıtların değerlendirilmesi sabah olduğunda merkezde detaylı bir şekilde yapılmaktadır. Bu yöntem daha çok ciddi akciğer veya kalp rahatsızlığı olmayan kişiler için tavsiye edilmektedir. Ciddi hastalıkları olanların uyku merkezinde uyku testi yaptırmaları sağlık açısından çok daha iyi olmaktadır.

Uyku Testi Hangi Hastalıkları Belirlemek İçin Yapılır?

Uyku testi, uyku ile ilgili birçok hastalığın teşhisinde yapılmakla birlikte özellikle uyku apnesi şüphesi olanlarda yapılmaktadır. Kişide sürekli bir uyku hali varsa, uyku esnasında solunum durması veya nefes almada zorlandığı durumlar varsa, huzursuz bir gece uykusu geçiriyorsa, çok yüksek sesli horlama sorunu varsa, test yaptırması önerilmektedir. Bu saydığımız tüm belirtiler çeşitli uyku hastalıklarının belirtileri arasında yer almaktadır. Uyku testleri, başta uyku apnesi hastalığı olmak üzere, huzursuz bacak sendromu, narkolepsi, REM davranış bozukluğu gibi hastalıkların teşhisinde sıklıkla uygulanmaktadır. Uyku testleri doktorun önerilmesi üzere yapılmaktadır. Geceleri nefes almada zorluk çekmek, nefes darlığı sıkıntısı yaşamak veya solunum durması gibi durumlarla karşılaşmak çok ciddi sağlık problemlerine işaret etmektedir. Doktorunuz evinizde bu testleri uygulayabileceğinizi söylediğinde ev konforundan uzaklaşmadan taşınabilir uyku cihazları ile testlerinizi gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Ev tipi taşınabilir özellikleri sayesinde hastalarımız ev konforunda tedavilerini gerçekleştirebilmektedir.