İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

CPAP Cihazı Nedir?

CPAP Cihazı Nedir? Ne İşe Yarar?

CPAP cihazı uyku esnasında solunumun durmasını engellemede kullanılan tıbbi cihazlardır. Bu cihazlar uyku sırasında solunum problemi çeken hastalara doktor tarafından uygun görüldüğü takdirde verilmektedir. Hastanın gece boyunca hava yolunun açık kalmasına yarayan bu cihazlar, özellikle uyku apnesi rahatlığı olanlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Bu cihazların tamamı PAP tedavisi olarak bilinmektedir. Uyku apnesi sorunu olan kişilerde gece uyku esnasında solunum yolunda tıkanma ve çökme yaşanmaktadır. Bu durum kişide solunum durmasına ve aniden uykusundan uyanmasına sebep olmaktadır. Tedavi edilmediği takdirde ani ölümlere bile sebep olabilen bu hastalıkta CPAP cihazı kullanımı oldukça önemlidir.

Bu tür cihazlar hastaya sürekli pozitif hava yolu basıncı vermektedir. Bu şekilde kişi gece boyunca solunum durması sıkıntısı yaşamadan kesintisiz bir şekilde uykusuna devam edebilmektedir. Solunum problemi özellikle akciğer hastalığı, koah hastalığı, göğüs hastalığı, astım, kronik bronşit gibi hastalığı olan insanlarda daha fazla görülmektedir. Bunun yanında ilaç zehirlenmelerinde, fabrika gibi çok tozlu dumanlı alanlarda çalışan insanlarda da sıklıkla rastlanılmaktadır. Solunum durması çok ciddi bir durum olmakla birlikte mutlaka müdahale edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Firmamız bünyesinde solunum problemi yaşayan hastalarımız için birçok cihaz bulunmaktadır. Solunum cihazları, kişilerin uyku esnasında rahat bir şekilde nefes alıp vermelerini sağlamaktadır.

CPAP Cihazı Hangi Hastalıklarda İşe Yaramaktadır?

CPAP cihazı, uyku apnesi hastalığı olan kişilerin uyku esnasında solunumlarının durmaması için kullanılmaktadır. Uyku apnesi olan kişiler gece boyunca çok kez aniden uyanabilirler. Bu hastalık ile birlikte kişide ilerleyen dönemlerde ciddi uyku bozuklukları da çıkabilir. Yeterince uykusunu alamayan kişiler gün içerisinde uyuklamaya ve yorgun düşmeye başlarlar. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan kişilerin mutlaka uyku testi yaptırması gerekmektedir. Bu test sayesinde kişide uyku apnesi problemi olup olmadığı da belli olmaktadır. Bu testler uyku merkezlerinde alanında uzman kişiler tarafından yapılmaktadır. Bu hastalığın önüne geçilmediği takdirde uyku esnasında ani solunum durmaları sonucu kalp krizleri yaşanabilmektedir.

Bu tür solunum cihazları, kişinin uyku sırasında rahat bir şekilde nefes almasını sağlamaktadır. Doktor tarafından reçete edilen bu cihazların mutlaka kullanılması gerekmektedir. CPAP cihazlarının kullanımı kadar seçimini de oldukça önemlidir. Cihaz, hastanın yüzüne uygun bir maske yardımı ile hastaya temiz oksijen vermektedir. Cihaza uygun maskeden öte hastanın yüzüne uygun maske seçimi oldukça önemlidir. Çünkü oksijen bu maske ile hastaya ulaşmaktadır. Firmamızda birçok farklı oksijen ve solunum cihazı modeli mevcuttur. Sitemizi ziyaret ederek tüm çeşitleri görebilir ve cihazlar hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

CPAP Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

CPAP tedavisi sayesinde uyku apnesi problemi olanlar, solunum sıkıntısı çekenler uyku esnasında çok daha rahat nefes almakta ve böylelikle uykuları da bölünmemektedir. Kaliteli bir uyku sonrası gün içerisinde yaşanan halsizlik ve yorgunluk gibi şikâyetler de en aza inmektedir. Ayrıca bu tür cihazlar horlama gibi problemlerin de önüne geçmede oldukça etkilidir. Bu cihazlar sayesinde kişinin hava yolu daima açık kalmakta ve solunum yollarında tıkanma meydana gelmemektedir. Verilecek hava basıncı her hastada farklılık göstermektedir. Uyku testi sonrası doktorunuz hava basıncı konusunda hasta ve hasta yakınlarına gerekli bilgileri vermektedir.

Hastaya uyku esnasında en düşük hava basıncı uygulanır ve gece boyunca bu basınç kademe kademe arttırılır. Hastanın solunumu rahatladığında ve horlama gibi problemler ortadan kalktığında uygulanacak doğru hava basıncı da belirlenmiş olur.