İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Egzersiz Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hareket etmek vücudun en temel isteğidir. Özellikle sağlıklı bir mental sağlık içinde egzersiz yapmak bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra egzersiz yaparken nelere dikkat edilmelidir? Egzersiz yapmak; vücut sağlığını olumlu etkilerken, değişimleri günden güne gözükür. Fakat bu değişimleri görmek için adımları doğru atmak önemlidir. Öncelikli olarak egzersiz yapmadan en az 2 saat önce yemek yenmesi gereklidir.

Dolu mide ile spor yapmak dezavantajlar sunarken, sonrasında beslenme önemlidir. Çünkü egzersiz sırasında kasların yıkıma uğrarken, alınan protein ve karbonhidrat ile yeniden inşa edilir. Bu kapsamda egzersiz ve beslenme iç içe olduğu için mutlaka dikkat edilmesi elzemdir. Doğru bir şekilde beslenmek; her zaman sağlıklı kalmak noktasında da önemli kazanımları da beraberinde getirir.

Egzersiz ve Hareket Orantısı

Egzersize yeni başlamak ile ileri seviye egzersiz yapmak arasında ki tek ortak nokta hareketlerin temposudur. Egzersizin altın kurallarından biri olan ısınma hareketleri bu açıdan önemlidir. Isınma hareketlerini doğru bir şekilde yapmak; egzersiz sürecinin de sağlıklı bir şekilde tamamlanmasında etkilidir. Bundan dolayı spor öncesinde ısınma hareketlerini isabetli bir şekilde yapıyor olmak şarttır.

Egzersizden önce mutlaka tüm vücudu ısındıracak hareketler yapılması olası sakatlıkların önüne geçecektir. Bunun yanı sıra egzersiz programındaki hareketlerin temposunun yavaş yavaş arttırılması da önemlidir. Çünkü hızlı şekilde artan tempolarda kas yırtılmaları ve zedelenmeleri sık yaşanır. Elbette ki egzersizde yapılan hareketlerin rutine dönmemesi de önemlidir. Hareketlerin devamlı bir üst kategorisinin gelmesi vücudun güçlenmesi açısından önemlidir.

Vücut Endeksi ve Egzersiz

Egzersiz yapmadan önce kişilerin vücut endekslerine odaklanması önemlidir. Çünkü vücutta oluşan yağ, kas ve su oranları bu şekilde anlaşılır. Bu kapsamda egzersiz programı oluşturmadan önce genel bir endeks programı mantıklı olacaktır. Program sayesinde de vücudun nasıl bir egzersize ihtiyacı olduğu da bu sayede çıkar. Elbette ki egzersiz programı ve beslenme de bu aşamada iç içe olacaktır. Programın yanı sıra yapılan egzersizden verim alınması için şekerli ve yağlı gıdalardan uzak durulması önemlidir. Bu sayede egzersizin sonuçları alınırken, egzersizde ki motivasyon da tam sağlanır.