İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Kış Aylarında Diyette Neler Yenmeli

Kış mevsiminde kilo vermek biraz daha zordur. Kış ayında diyette ne yemeli konusunda bu yazımızda kısaca bahsetmeye çalışacağız.

Kış mevsiminde metabolizma daha yavaş çalışır. Kış ayında diyette ne yemeli, hangi sebzeler yağ yakar konularında yazımızda kış aylarında kolayca kilo verme konusunda en gerekli bilgileri öğrenmiş olacaksınız.

Kış aylarında yeterince güneş ışığından yararlanamadığımız için vücut direncimiz düşer. Bu yüzden kış aylarında daha çok enfeksiyonel hastalıklara maruz kalırız. Vücut bu yüzden daha kalorili besinler ihtiyaç duyar. Metabolizma kış aylarında daha yavaş çalıştığı için kilo almak daha kolaydır. Kilo vermek için en önemli husus harcanan kalori miktarının alınan kaloriden fazla olması gerekir. Bu yüzden diyetin yanında egzersiz ve spor yapmak gerekir. Çünkü spor ile yağ yakmamız kolaylaşır.

Zayıflatan Kış Sebzeleri Nelerdir?

Kış diyeti yapılırken en önemli unsur tükettiğimiz sebze ve meyvelerdir. Zayıflatan kış sebzeleri arasında en başta lahana, kereviz, ıspanak, brokoli, karnabahar ve pırasa yer almaktadır. Sizde bu kış sebzelerin, diyetinizde kullanarak kilo verebilirsiniz.

Beyaz Lahana: Toksit maddeleri vücuttan atan beyaz lahana yağ yakıcı özelliği ile pek çok diyetisyenin kullandığı kış sebzesidir. Lahana içinde bulunan B vitamini sayesinde vücutta enerji metabolizmanızı düzenler. Hızlanan metabolizma ile yağ yakımı hızlanır. Lahananın içerisinde ayrıca K vitamini, C vitamini, potasyum, magnezyum ve selenyum gibi zengin mineraller bulunur. İçerdiği bol C vitamini kollajen salgılanmasını sağlar cildi canlandırır.

Kereviz: Zayıflatan sebzeler arasında vitamin deposu olarak biline kereviz bol miktarda K vitamini içerir. K vitaminin yanında A,C,E,D vitaminleri olmak üzere fosfor, çinko, bakır, selenyum ve mangan mineralleri içerir. Lifli bir sebze olduğu için tok tutucu bir sebzedir. Kalsiyum açısından da zengin olan sebze içerdiği magnezyum sayesinde bağırsak hareketlerini hızlandırır.

Karnabahar: Vücudun toksin atmasını sağlar. Çiğ olarak bile tüketilebilir. Bağırsak hareketlerini artırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. C vitamini ve çinko içerir. Çok iyi bir yağ yakıcı sebzeler arasındadır.

Brokoli: C vitamini deposu olan brokoli kalsiyum açısından da çok zengindir. Yağ yakıcı ve tok tutucu özelliği ile diyet listelerinde yer alır. Özellikle kadınlar için çok yararlıdır.

Pırasa: Folik asit A, B6, C, K vitaminleri demir, manganez ve minerallerden oluşan pırasa vücudumuza enerji sağlar. Soğangiller familyasından olan pırasa kan şekerini dengeleyerek acıkmamıza engel olur. Kemik v doku gelişiminde de etkilidir.

Ispanak: A, C, E, K vitaminleri içeren ıspanak magnezyum, fosfat, iyot ve protein açısından da çok zengindir. Lifli olması sebebi ile tok kalmanızı sağlar.

Kış aylarında sadece sebze ile beslenmek doğru değildir. Sebzelerin yanında proteinli ve tahıllı gıdalar tüketerek yağ yakmayı kolaylaştırabilirsiniz. Hiçbir diyet uzmanı tek tip beslenmeyi önermez. Kış diyetinde tahıl ve proteinli gıdalar tüketmeliyiz.

Kış Diyetinde Zayıflatan Meyveler

Kış aylarında yağ yakıcı sebzelerin yanında bazı meyvelerde yağ yakmamızı sağlar. Kış diyetinde zayıflatan meyveler arasında en başta limon, greyfurt, yeşil elma, muz, portakal ve ayva gelmektedir. Muz diğer meyveler açısından daha kalorilidir fakat tok tutma özelliği ile az miktarda tüketilirse kilo vermeye yardımcı olur.

Limonu asla sofranızdan eksik etmeyin. Sabah kalktığınızda ılık suya yarım limon sıkarak güne başlarsanız gün boyu enerjiniz artar ve yağ yakmanıza yardımcı olur. Kış boyunca hastalık ve enfeksiyondan da korunmuş olursunuz.

Greyfurt bilinen en iyi yağ yakan meyveler arasındadır. Az kalorisi ve kan şekerini ayarlayıcı özelliği ile diyetlerin vazgeçilmezidir.

Ayva yemek sizi tok tutacaktır. Bu yüzden gün içerisinde ayvayı yanınızdan eksik etmeyin.