İstanbul'daki tüm hastane ve sağlık ocakları'nın listesi, iletişim bilgileri...

Uyku Terapi Cihazları

Uyku terapi cihazları, uyku bozukluğu hastalığı yaşayan kişilerin daha rahat nefes alarak uyumasını sağlayan tıbbi cihazlardır. Uyku bozukları arasında en sık rastlanılan uyku apnesi hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Uyku apnesi kişinin uyku esnasında solunumun kesilmesi ve solunum yolunun çökmesi olarak bilinmektedir. Bu durum sık sık tekrarlandığında beraberinde daha büyük sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Solunum durması tedavi edilmediği sürece kalp krizine yol açmakla birlikle kişinin uyku esnasında ölümüne dahi sebep olabilmektedir. Bu sebeplerden dolayı mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Uyku apnesi hafif, orta veya şiddetli olabilmektedir. Ayrıca bu cihazlar düzenli olarak her gece kullanılmaktadır. Her gece kullanılmadığı takdirde uyku esnasında yaşanan solunum durması tekrar etmektedir.

Uyku terapi cihazları arasında en sık kullanılan cihaz CPAP isimli cihazdır. Sürekli pozitif hava yolu basıncı adıyla da bilinen bu cihaz, kişinin gece uykusu boyunca rahat bir şekilde nefes alabilmesini sağlamaktadır. Gece boyunca kişiye cihaz tarafından hava akışı sağlanmakta ve kişi hiçbir şekilde solunum kesilmesi gibi ciddi problemlerle karşılaşmamaktadır. Ayrıca bu cihazlar horlama gibi rahatsızlıklarında önüne geçmektedir. Uyku esnasında solunumun birden fazla durması ve saniyelerce sürmesi son derece ciddi bir durumdur. Bu durum kişinin hem uykusuz kalmasına hem de güç içinde kendini sürekli yorgun ve halsiz hissetmesine sebep olmaktadır. Yeterince uyuyamayan bu kişiler daha çabuk yorulmakta ve konsantrasyon eksikliği yaşamaktadır.

Uyku Terapi Cihazları Hangi Hastalıklarda Kullanılmaktadır?

Uyku terapi cihazları, yazımızın başında da belirttiğimiz üzere birçok uyku bozukluğunda tercih edilmektedir. Sıklıkla uyku apnesi hastalığında kullanılan bu cihazlar, kişinin gece boyunca solunum durmasını engellemektedir. Her gece uyku esnasında kullanılması gereken bu cihazların birçok çeşidi bulunmaktadır. Cihaz seçimi hastanın rahat bir gece uykusu geçirmesi açısından son derece önemlidir. Cihaz seçimi sıklıkla doktor tarafından belirlenmekle birlikte farklı ihtiyaçlar için farklı uyku cihazları da bulunmaktadır. Kişinin uyku apne hastalığının derecesine göre basınç ayarı yapılmaktadır. Bazı kişilerde gece uykusu boyunca sabit bir hava akışı sağlanması yeterli olmaktadır. Bazı kişilerde ise değişken hava basıncı sağlanması gerekmektedir. Uyku terapi cihazları, birbirinden farklı özelliklere ve modellere sahiptir.

Bu cihazlarda birçok özellik bulunmakla birlikte hangisinin hastaya uygun olup olmadığı doktor tarafından belirlenmektedir. Uyku cihazları hem sabit hem de taşınabilir özelliklere sahiptir. Ayrıca ev tipi uyku cihazları sayesinde kişiler evlerinde rahat ve konforlu bir şekilde kesintisiz bir uyku uyuyabilmektedir. Sabit cihazlar prize bağlı olarak çalışmakla birlikte taşınabilir cihazlar batarya aracılığı ile çalışmaktadır. Uyku apnesi hastalığı olan kişi sabit bir yere kalmadan uyku terapi cihazını rahat bir şekilde kullanabilmektedir. Bu cihazların kullanımının doğru bir şekilde yapılması son derece önemlidir. Doktorlar tarafından nasıl kullanılacağına dair bilgiler verilmekle birlikte firmamızda bulunan teknik destek ekibimiz tarafından da gerekli bilgiler sağlanmaktadır.

Uyku Terapi Cihazlarının Faydaları Nelerdir?

Uyku terapi cihazları, uyku sırasında solunum kesilmesinin, durmasının ve solunum yollarının çökmesinin önüne geçmek için kullanılmaktadır. Uyku esnasında solunumun yollarının tıkanması veya çökmesi uyku apnesi hastalığında en sık görülen belirtilerden biridir. Bu durum yaşandığında kişi birkaç saniye nefessiz kalmakta ve uykusundan aniden uyanmaktadır. Bu cihazlar kişinin gece uykusu boyunca solunumu kesilmeden rahat bir şekilde uyumasını sağlamaktadır. Belirli hava basıncı akışları sayesinde kişi son derece rahat bir uyku uyumaktadır. Gece uyurken yüksek sesle horlama sorunu yaşayanlar için de bu cihazlardan fayda sağlanmaktadır. Uyku terapi cihazları sayesinde horlama problemi yaşayan kişiler gece boyunca solunum yolları tıkanmadığı için hem rahat solunum işlemini yerine getirmekte hem de horlama sorunu ortadan kalkmaktadır.

Bu cihazlar sayesinde kişiler uyku esnasında rahat bir şekilde nefes alabilmektedir. Bu cihazların her gece düzenli olarak kullanılması son derece önemlidir. Kullanılmadığı zamanlarda uyku apnesi şikâyetleri tekrar gündeme gelebilmektedir. Çünkü bu cihazlar uyku apnesi hastalığını tedavi edici özelliğe sahiptir. Sadece gece boyunca soluğunuz kesilmeden rahat uyumanızı sağlamaktadır.